**KUCNO CVIJECE**

Uređenje zivotnog prostora, namještaj, ukrasi, renoviranje, krečenje, akcije i preporuke, iskustva sa majstorima i sl.

Moderatori/ce: hana, MalaPcela, DinKa

PostPostao/la MalaPcela » uto apr 17, 2007 12:54 pm

Pa ne prije nego što primjetiš da mu je korijenje izašlo vani kroz rupicu i da ne raste. Ne češće od svakih nekoliko godina. One koji lijepo izgledaju, dobijaju novo lišće i kojima ne viri korijenje kroz rupicu ostavi u starim saksijama, možeš samo malo odozgo dodati nove zemlje. Ako se odlučiš da im dodaš neku prihranu (nije neophodno) strogo se drži uputa, i bolje staviti manje nego previše.

I kad već presađuješ, probaj staru saksiju razbiti ili razrezati tako da ostane stara zemlja na korijenju i da sve zajedno to staviš u novu saksiju.
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Mai » uto apr 17, 2007 12:58 pm

MalaPcela je napisao/la:To je valjda ok, samo nemoj da te ponese presađivanje pa da ga stalno... Presađivanjem se najviše cvijeća ubije. I nakon što ga presadiš, pokušaj ga bar još neko vrijeme držati na istom mjestu u stanu gdje je bilo i prije presađivanja.

Ovo je jedna velika istina...mnogo biljki sam upropastila na taj nacin :(
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la dida » uto apr 17, 2007 2:10 pm

MalaPcela je napisao/la:
I kad već presađuješ, probaj staru saksiju razbiti ili razrezati tako da ostane stara zemlja na korijenju i da sve zajedno to staviš u novu saksiju.

ovo sam napravila i ne znajuci da treba.

mala pcelo, hvala na iscrpnim informacijama.
dida
*teoretičarka*

PostPostao/la mica » čet apr 19, 2007 5:59 pm

Pomagajte,cvjećoljupci!Primjetila sam sitne bijele bubice u zemlji!Inače ta saksija mi fino napreduje,jedino te bubice...U ostalim saksijama ih nisam primjetila.Šta bi to moglo biti?
mica
Beban
Beban

PostPostao/la DinKa » čet apr 19, 2007 6:09 pm

mico promjeni zemlju tom cvijecu, pa vidi ako opet bude onda je do biljcice pa joj kakvih vitamina i vodice one za njih kupi...
DinKa
Moderator
Moderator

PostPostao/la MalaPcela » čet apr 19, 2007 6:41 pm

Uši. Kao i kod ušiju na ljudima, interventno odvoji od ostalog cvijeća - u drugu prostoriju po mogućnosti. Poslije pitaj u nekoj dobroj cvjećari ili poljoprivrednoj apoteci da ti daju otrov (opiši kakve su baje i kakvo je cvijeće). S otrovom pažljivo, tačno po uputstvu, i bolje manje nego više.

Ako u cvjećari/poljoprivrednoj apoteci ne znaju savjet, ili nemaju ništa adekvatnije, uzmi Neo Pitroid (otrov za insekte, kupuje se u polj. apoteci, neškodljiv za biljke i toplokrvna bića, ubija sve baje u sekundi), pa samo malo posoli po zemlji (šta ti ostane možeš kasnije koristiti protiv mrava i sličnih).
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la omi » ned jun 17, 2007 9:50 am

Od muza sam dobila za 8. mart neku biljku, mislim da se zove kucna sreca ili tako nesto, bas sam je pazila ali evo pocela mi se susiti :(

Zna li iko ima li joj lijeka ili da je bacim?
omi
Moderator
Moderator

PostPostao/la ejana » ned jun 17, 2007 9:34 pm

slika

Omi, jel ti ovako izgleda kucna sreca?
Ja sam imala ovakvu.
Mogu ti reci da je jako osjetljivo cvijece i izahtjrva redovno zalivanje, ne smije biti direktno izlozeno suncu.
Nemam neki specijalan savjet jer se i moja kucna sreca osusila :cry:
mozes probati zalivati ga pomalo svaki drugi dan.
slikaslika slika
ejana
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la Marcone » ned jun 17, 2007 11:36 pm

I ja sam je imala i isto se osušila. Kod mene je bila na baš jakom suncu.

Jedino mjesto gjde sam vidjela da baš lijepo uspijeva je kod mog komšije. Na mjestu je gdje skoro da i nema sunca a ima dosta vlage. Valjda joj baš to i odgovara.
M. 09.05.2005
Marcone
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Lelali » pon jun 18, 2007 6:40 am

Omi nemoj bacati ti biljku,nego je pokusaj povratiti u zivot,tako sto ces otkinuti listove koji su se osusili,malo zemlju "obradi" viljuskom tako da udje zrak mozda je previse zbijena zemlja.
Ni jedno cvijece ne smije biti na direktnom izvoru suncevih zraka.
Nego na osvjetljenom prostoru (ako to biljka zahtjeva ).
Uglavnom sto se tice kucne srecice,ona se šiša.
Kad je zaljevas , nek izmedju dva zaljevanja zemlja bude suha.
Lelali
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la omi » pon jun 18, 2007 7:31 am

Nije na suncu, a i zaljevam ga redovno. Pokusacu malo okopati valjda ce zivnuti.
omi
Moderator
Moderator

PostPostao/la MalaPcela » uto jun 19, 2007 12:00 pm

Trik je da zamisliš prirodno okruženje u kojem bi takva neka biljka mogla živjeti. Ovako niska, sigurno je u prirodi uvijek u hladu velikog drveća. Ovako sitni i gusti listići ne daju kiši da prođe do tla nego kupe rosu na sebe - umijesto zalijevanja u zemlju, ja bih je probala prskati prskaljkom.

I još nešto: tanjirići ispod saksija - kod nas svijet misli da oni služe da se u njih nalijeva voda - to nije potpuno netačno za neko cvijeće (npr. ljubičice), ali kod većine samo služi da se ocijedi višak, kojeg treba poslije isprazniti.
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la omi » sri dec 26, 2007 6:54 pm

Bambus mi se susi. Ima li mu lijeka ili ce morati uskoro u kantu?
omi
Moderator
Moderator

PostPostao/la Mai » čet dec 27, 2007 9:40 am

Meni se susio, pa sam skontala da nema NIMALO vode :oops: Kad sam dodala vodu, povratio se. Inace ga bas nisam kontrolisala jer su mi rekli da ne stavljam puno vode, a ja to bukvalno shvatila :oops:
Sto ne znaci da si ti kao ja :lol:

Moderatori, mozda bi ova tema mogla na "Dome, slatki dome"?
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la omi » čet dec 27, 2007 9:45 am

Pomjereno.

Ima dovoljno vode uvijek. Pola stabla ( valjda se tako kaze) osusilo, a listovi su jos uvijek zeleni.
omi
Moderator
Moderator

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dome, Slatki Dome

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.