Dojenje i visoka temperatura

Moderatori/ce: mrvica, omi

Dojenje i visoka temperatura

PostPostao/la Nala » čet apr 17, 2008 12:33 pm

Evo me od sinoc "gorim" :( Cime ste skidale temp?Ne pomazu oni narodni oblozi, sirce i ostalo
Trenutno je 38,6 i tresem se ko BL 69-te. Smijem li popiti kaskicu Esminog Dalsija dok MM ne stigne kuci, bar da ne raste dalje, jer sam sama sa Isom, pa moram biti pri svjesti djetetu?
AJŠA 04.03.2002.
ESMA 29.05.2005.
ISA 23.01.2008.
Nala
Beban
Beban

PostPostao/la aamra » čet apr 17, 2008 12:39 pm

Smijes paracetamol popiti ako imas u kuci
slika

slika
aamra
Beban
Beban

PostPostao/la Nala » čet apr 17, 2008 12:42 pm

Nemam trenutno paracetamol zato pitam,moze li ibuprofen?
AJŠA 04.03.2002.
ESMA 29.05.2005.
ISA 23.01.2008.
Nala
Beban
Beban

PostPostao/la Suncica » čet apr 17, 2008 12:43 pm

Koliko znam samo paracetamol, probaj staviti obloge na rucne zglobove, mozda i to upali.
Suncica
Beban
Beban

PostPostao/la aamra » čet apr 17, 2008 12:54 pm

Imas li onog paracetamol-sirupa (Panadol baby il neki dr.) za bebe da njega popijes?
slika

slika
aamra
Beban
Beban

PostPostao/la lelana » čet apr 17, 2008 11:14 pm

Smiješ samo paracetamol i to najbolje odamh poslije dojenja...
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la MamaMia » čet apr 17, 2008 11:33 pm

Joj pa ako male bebe smiju piti taj dalsy onda valjda smijes i ti dok dojis......ali stvarno nemam iskustva s njim pa ovo samo laicki govorim. Pogledaj sta pise na uputstvu :? Jeli temperatura od prehlade ili su mozda dojke upaljene? Nadam se da ces biti ok dok muz dodje.
slikaslika

Najvažnije stvari u dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihvatanje i ohrabrivanje. - B. Miller.
MamaMia
Moderator
Moderator

PostPostao/la MamaMia » čet apr 17, 2008 11:39 pm

evo izgleda da dojilje smiju uzeti ibuprofen:

Dok dojite, najbolja sredstva protiv bolova za blaže glavobolje, opće bolove ili menstrualne bolove jesu paracetamol ili kombinacija paracetamol/codeine. Ako su potrebna sredstva protiv upale za jače bolove, također se mogu propisati ibuprofen, naproxen, diclofenacili analgetske kreme, gelovi i sprejevi za bolove mišića

nasla ovdje:

http://www.thewomens.org.au/uploads/dow ... oatian.pdf

http://209.85.129.104/search?q=cache:Xl ... cd=2&gl=ba
slikaslika

Najvažnije stvari u dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihvatanje i ohrabrivanje. - B. Miller.
MamaMia
Moderator
Moderator

PostPostao/la Nala » pet apr 18, 2008 10:16 am

ja popila :) isla sam istom tom logikom da je sirup za bebe
tnx mamamia!
Bez temperature sam evo od ponoci, nadam se da nece vise i da ce Isa ostati zdrav
AJŠA 04.03.2002.
ESMA 29.05.2005.
ISA 23.01.2008.
Nala
Beban
Beban

PostPostao/la lelana » uto apr 29, 2008 11:59 am

Ja sam grozno bolesna...Već 4-ti dan imam visoku temperaturu, a jučer sam dobila voltaren injekciju i Ciprol antibiotike, Bronhobos :roll: i još neke kapi za nos...E sad dr. mi kaže da zbog antibotika moram prekinuti dojenje i davati joj adaptirano ako ne želim da završim u bolnici sa upalom mozga...I probali smo sinoć ali ona neće ni da "pomiriše" flašicu :( ...Plakala je toliko punih sat vremena i zakocehnula se od plača da sam je na kraju uzela dojiti iako sam 4-5 sati prije toga primila tu inekciju... Antibiotike sam tek jutros počela piti što znači da po doktoricu, a i ovome uputstvu iz kutije antibiotika, nema šanse da smijem dojiti ju večeras...Ne znam šta da radim? :( Kod nje nije fazon u potrebi za mlijekom, već jednostavno ima naviku da zaspi uz siku i da sam tu kad se po noći probudi...Po noći doji 2-3 minute i nastavi mirno spavati...Pomagajte ako imate sličnih iskustava pls :cry:
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la maja » uto apr 29, 2008 1:09 pm

lelanice, zao mi je sto te tako savladalo :(

ja sam mislila da postoje antibiotici koji idu uz dojenje

ovo sam nasla na rodi (na dnu je lista antibiotika kompatibilnih s dojenjem):
Antibiotics
Penicillins and cephalosporins, which are excreted in milk in trace amounts, are compatible with breast-feeding. A remote possibility exists that the child will experience an allergic reaction to the antibiotic or develop diarrhea caused by changes in gut flora. Trimethoprim-sulfamethoxazole (Bactrim, Septra) is compatible with breast-feeding,but its use should be avoided when nursing infants are younger than two months because of its potential for causing increased bilirubin levels.

Tetracycline is excreted in small amounts in breast milk, but the calcium in breast milk limits its absorption. Although tetracycline is compatible with breast-feeding, other antibiotics are preferred, especially for long-term use.3,6 Newer derivatives such as doxycycline (Vibramycin) or minocycline (Minocin) should be avoided because of higher absorption by infants and toxicity in children (e.g., dental staining, decreased bone growth).7 Quinolones have not been well studied in breast milk and are not rated by the AAP. They should be used in the breast-feeding mother only when other, better-studied options cannot be used and after the risks and benefits have been assessed.3

Metronidazole (Flagyl) is rated by the AAP as a drug whose effect on infants is unknown, but it may be of concern because older studies found its use in pregnancy to be associated with mutagenicity.6 Nevertheless, the amount transferred to the infant through breast milk is much lower than the therapeutic dosage for infants, and no adverse effects have been reported from exposure through breast milk.3 Following a 2-g dose, cessation of breast-feeding for 12 to 24 hours is recommended by the AAP.3,6 Topical preparations of metronidazole (MetroGel-Vaginal) produce very low serum concentrations in the mother and are not a concern.3

Fluconazole (Diflucan) is commonly prescribed for yeast infections of the nipple in breast-feeding mothers. It is present in breast milk, but the nursing infant can only ingest 5 percent of the usual pediatric dosage.3 Although limited information is available, topical antifungal agents, such as clotrimazole (Gyne-Lotrimin) or miconazole (Monistat) produce very low maternal serum concentrations, and their use should pose little risk to the nursing infant

The following antibiotics are all safe to take whilst breastfeeding;

Amoxycillin, Amoxil 250-500mg three times a day
Azithromycin, Zithromax, 500mg daily
Cefaclor, Distaclor, 375mg twice daily or 250mg three times daily
Cefuroxamine, Zinnat, 250mg twice daily
Cephalexin, Cefalexin, Keflex, 250mg four times a day
Cephradine, Velosef, 250-500mg four times daily
Clarithromycin, Klaricid, 250mg twice daily
Co-amoxiclav, Augmentin, 375-625mg three times a day
Co-fluampicil, Flucloxacillin 250mg + Ampicillin 250mg, Magnapen 500mg four times daily
Erythromycin, Erymax, Erythroped, Erythrocin 250-500mg four times a day with food
Flucloxacillin, Floxapen, 250-500mg four times a day one hour before food
Penicillin V, Phenoxymethyl penicillin 250-500mg four times a day one hour before food
Trimethoprim, Monotrim,200mg twice daily
braco 19.10.2006
seka 20.11.2008
beba 17.04.2011
maja
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la lelana » uto apr 29, 2008 5:36 pm

Hvala Majo :141 Nažalost ovi koje ja pijem ne idu uz dojenje :( Nema ih ni na ovom tvom spisku...Najgore mi je šta da radim večeras kad bude htjela zaspati i bude tražila da doji, a ja joj neću moći dati taman da plače do ujutru :( ?
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Bumblica » uto apr 29, 2008 6:11 pm

Uh, bas mi je zao da si bolesna lelana... Ne kontam zasto ti doktor nije dao antibiotik uz koji smijes dojiti.. ja sam imala jaku upalu kad je n. imala 2 mjeseca i pila sam antibiotike koji su ok dok dojis...
probaj je samo maziti ili tako nesto... tesko... ili nek je TM uspavljuje i mazi da ne "namirise" siku...
bas mi je zao... sviju nas snasle bolesti...
da sto prije ozdravis a ljepotica da sto bezbolnije ostavi siku
Dobro je, da bolje ne moze biti...
Bumblica
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la modesti » uto apr 29, 2008 7:38 pm

Pravo mi je žao Lelana. Nadam se da ćeš već sutra ujutro biti mnogo bolje. Ma, ako ne ide dojenje uz te antibiotike, probaj se izdajati a njoj davati AM. Nemoj se sada sekirati oko toga, šta ćeš. Mislim da bi ti doktor dao drugi antibiotik da je mogao.
Stavljaj hladne obloge na grudi da smanjiš stvaranje mlijeka. (a i tebi će vjerovatno oboriti malo temperaturu).

Šaljem ti vibrice da što prije ozdraviš!
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la ada » uto apr 29, 2008 7:55 pm

Bas mi je zao Lelana da te tako uhvatilo i nadam se da ces sto prije biti bolje, evo vibrica da sto prije ozdravis aBd ~~~~~~~~~~~~ :125 . Zelim ti puno srece da uspijes veceras s Amani i da ti ne trazi siku!
slika

slika
ada
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

Sljedeća

Natrag na Dojenje, dohrana i ishrana djece

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.