Sihire/Sihre, bacanje cini - sta je to? Vjerujete li u to?

Podjelite sa nama ono sto smatrate zanimljivim.

Moderatori/ce: mrvica, asja & amra

PostPostao/la mica » ned jul 08, 2007 8:38 am

modesti je napisao/la: Ako vjeruješ u Boga, ne možeš vjerovati u budale koje čaraju i vračaju...

Dosta puta sam čula za primjere koji se ne mogu objasniti ničim drugim nego vračanju,gatkama.Moj pokojni ujak,inače najljepši mladić u selu i iz imućne porodice, je iznenada oženio rugobu nad rugobama:sva je suva,koščata,zečiji zubi,cvikeri ko tegle,a i :twisted: od žene.Ubrzo posle se objesio :( .Nikada ga nisam upoznala,vidjela sam ga samo na slikama,ta ujna je i danas živa,ali znam da su svi govorili da mu je ugatala.

Moj rođak se zabavljao sa jednom muslimankom,poznanicom moje mame, i u jednom razgovoru joj je otkrila kako on neće da je ženi,ali da je bila kod nekog hodže,pa će je morati oženiti.I zaista,ubrzo posle tog razgovora sa mojom mamom,on ju je oženio.Nisu bili dugo u braku,ali posle rastave,moj rođak je totalno propao,naglo,mučili su ga kojekakvi snovi,sve dok nije otišao kod hodže,koji mu je dao neki zapis i sve je prestalo...
Eto...
Ako vjeruješ u Boga,tj. u dobro,onda moraš vjerovati i u đavola,tj. u loše.
Samo je pitanje kolika je vjera u Boga...
Moj odgovor je:
Vjerujem...Ali isto tako vjerujem da mi ne mogu ništa,jer je moja vjera u Boga i njegovu zaštitu jača...

I imam jedno pitanje...Zar hodže,smiju praviti zapise koji će nanijeti nekome zlo ili nekome pomračiti um?
mica
Beban
Beban

PostPostao/la modesti » ned jul 08, 2007 8:55 am

mica je napisao/la: Moj pokojni ujak,inače najljepši mladić u selu i iz imućne porodice, je iznenada oženio rugobu nad rugobama:sva je suva,koščata,zečiji zubi,cvikeri ko tegle,a i :twisted: od žene.Ubrzo posle se objesio :( .Nikada ga nisam upoznala,vidjela sam ga samo na slikama,ta ujna je i danas živa,ali znam da su svi govorili da mu je ugatala.

Možda je imao nekih psihičkih problema, a oni nemaju veze sa fizičkim izgledom ili ekonomskom situacijom. I opet, lakše je reći "ugatala mu je" nego potražiti pomoć profesionalaca (psihologa, psihijatara) i identifikovati problem.

Imam i ja jedno pitanje: Jeste li ikada čuli da u nekoj zapadnoevropskoj zemlji neko baca čini? Ima li u Njemačkoj/Engleskoj/Finskoj/Irskoj/Švedskoj neka baba vračara koja postavlja sihire? Izgleda da džini samo žive na Balkanu...
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Keisha » ned jul 08, 2007 9:00 am

Balkan im je izgleda najpogodnije mjesto jer tu ljudi vjeruju u njih. :D :D
Keisha
Moderator
Moderator

PostPostao/la modesti » ned jul 08, 2007 9:05 am

... i daju silne pare da ih otjeraju...
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la yes » ned jul 08, 2007 1:44 pm

mica je napisao/la:
I imam jedno pitanje...Zar hodže,smiju praviti zapise koji će nanijeti nekome zlo ili nekome pomračiti um?

Ne, ne smiju. Islam strogo zabranjuje svaki vid gatanja, vračanja i sl. i svi oni koji se time bave će biti kažnjeni na sudnjem danu. To su sihribazi, tj. oni koji postavljaju sihre i zabranjeno ih je posjećivati i tražiti njihove usluge. Kod nas se često takvi ljudi zovu hodže, mada sa pravim hodžama nemaju nikakve veze. Isto kao što pokrivene djevojke i žene nazivaju bulama, a one to nisu.
Ne kažem da nema ni hodža koji to rade, ali se oni najčešće bave liječenjem, tj. skidanjem sihra, a ako ih postavljaju, izašli su iz vjere.
Žao mi je što se ovo pitanje ne objasni ljudima (mislim iz IZ), jer mnogi su neupućeni.
dječak 04.09.2006.
djevojčica 15.12.2008.
yes
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la yes » ned jul 08, 2007 2:06 pm

modesti je napisao/la:
Imam i ja jedno pitanje: Jeste li ikada čuli da u nekoj zapadnoevropskoj zemlji neko baca čini? Ima li u Njemačkoj/Engleskoj/Finskoj/Irskoj/Švedskoj neka baba vračara koja postavlja sihire? Izgleda da džini samo žive na Balkanu...

I čula i gledala na Zone reality emisiju o tome. Od kad je svijeta i vijeka postoje ove stvari, samo što ih ljudi drugačije nazivaju. To se moderno zovu parapsihološki fenomeni i ima ih u svim zemljama. Istina, stariji narodi i kulture ovaj fenomen više poznaju. I Vatikan ima sveštenike koji se bave istjerivanjem đavola i duhova (znači da uvijek ima neko ko ih postavlja).
Savremene kapitalističe, tj. materijalističke zemlje su se toliko udaljile od crkve, tj. vjere i duhovnih vrijednosti, da su i ovaj mračni segment potisnule u stranu.
Daj Bože da i mi zaimamo toliko para i takav standard, da se kod nas iskorijeni ovaj fenomen :notworthy:
dječak 04.09.2006.
djevojčica 15.12.2008.
yes
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la mica » ned jul 08, 2007 2:27 pm

yes je napisao/la:Savremene kapitalističe, tj. materijalističke zemlje su se toliko udaljile od crkve, tj. vjere i duhovnih vrijednosti, da su i ovaj mračni segment potisnule u stranu.

Sa ovim se slažem...
mica
Beban
Beban

PostPostao/la modesti » ned jul 08, 2007 4:24 pm

Yes,

Ja moram reći da se ne slažem.
1. Crkva nije isto što i vjera ili duhovna vrijednost. To su sve različiti pojmovi.
2. Parapsihološki fenomeni po svojoj definiciji znače u doslovnom prevodu "fenomeni koji nadilaze psihologiju". Kao rani pubertetlija me jako privlačilo sve "parapsihološko" i mislim da sam dobro upućena u to. Parapsihološki fenomeni su npr. telekineza, telepatija i slično. Nigdje nema sihiri. To je u domenu magije. A magija nije u sklopu parapsiholoških fenomena. A i da jeste, da li prikazivanje na Zone reality opravdava vjerovanje u to???

P.S. Glede sveštenika iz Vatikana koji istjeruju duhove... niko njih (duhove) ne postavlja, to je drugi pristup vjerovanju-animizmu o kojem se ovdje radi.
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la yes » ned jul 08, 2007 9:24 pm

Priznajem, malo sam se nespretno izrazila, ali suština je u ovome:

-Vjerujem da je Allah dž.š. Svevišnji i Svemogući i da nema drugog boga osim Allaha. Samim tim vjerujem da je Kuran objava cijelom čovječanstvu i da je riječ o Knjizi u koju sumnje nema. Odatle i moj prvi post na ovu temu, jer meni drugi dokazi ne trebaju.

-Drugim i trećim postom sam pokušala pojasniti da to nije fenomen vezan isključivo za Islam, nego da je rasprostranjen u cijelom svijetu, samo što drugi ne pridaju tome veliku pažnju ni medijski prostor.

-Nemam dovoljno znanja iz ove oblasti, zato ne želim ulaziti dalje u temu, koju je ionako poželjno izbjegavati i znati što manje (ko feng shui :lol: )

-Molim Svevišnjeg da nas poštedi zla i iskušenja prokletog šejtana i da niko od nas ne osjeti na ličnom primjeru ovo o čemu pišemo. Amin.

Toliko od mene.
Modesti, nemoj shvatiti lično. S obzirom da te nisam uvjerila u svoje argumente, nema smisla da se dalje uvlačim u temu. Možemo danima pisati o religiji, filozofiji, psihologiji i parapsihologiji, ali bojim se da će rezultat ostati isti.
Okrenimo se ljepšim temama, odoh na humor :wink:
dječak 04.09.2006.
djevojčica 15.12.2008.
yes
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la bina » pon jul 09, 2007 10:18 am

Slazem se sa YES u svemu sto je napisala!
slika

slika
bina
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la mother of three » čet sep 06, 2007 3:56 pm

Istina je da mnogi od nas ne vjeruju u te stvari dok nas ne poklope! Vjerujte mi da ima toga i to jako mnogo, ima i prevara, ali ima i istinskih situacija.... U Kur'anu jasno stoji da takve stvari postoje. Ja sam se licno uvjerila, na zalost. :cry:
[url=http://lilypie.com][img]http://lbyf.lilypie.com/ndWap2.png[/img][/url]
[url=http://lilypie.com][img]http://by.lilypie.com/yP1pp2/.png[/img][/url]
[url=http://lilypie.com][img]http://by.lilypie.com/6ZABp2/.png[/img][/url]
mother of three
Beban
Beban

PostPostao/la hana » pet sep 07, 2007 10:22 am

Vjerovatno misliš na suru El Dzinn, koja zaista postoji ali koja ne govori o vjeri u tako što. Stav Islama je jasan....može se vjerovati u samo jedno Allaha dz.s., i zna se koji su osnovi Islamskog vjerovanja.

Jedan od najvećih grijeha jeste pripisivanje nekome drugom većih moči nego što ih ima Allah dz.s...a to se upravo radi vjerovanjem u djelovanje dzina.
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la mother of three » pet sep 07, 2007 10:57 am

Tacno, ali isto tako u Kur'anu pise da postoje ljudi koji su u dosluhu sa dzinima i zato se cino da oni kao nesto znaju i da "pogadaju" kada ti gataju!
Nisam ni ja vjerovala u te stvari nikada, dok me nije puklo po glavi i dok nisam otisla kod efendije koji mije rekao gdje cu pored kuce pronaci smotuljak sa kosom, noktima, ljuskom od jajeta....i da ne nabrajam sta sve ne i da ce se situacija promijeniti kada uradim odredeni proces sa zamotuljkom. Prema tome, vjerovala ili ne, meni je tako nesto bilo napravljeno, namjera je bila jako zla i hvala Bogu ima dobrih ljudi koji znaju kako se rjesava... jer da nema onih zlih, ne bi bilo ni potrebe za dobrima da to skidaju. Ja samo i danas ne vjerujem da ima tako zlobnih ljudi,da su u stanju na tudoj nesreci graditi svoju srecu.
Znam ja jako dobro u koga treba vjerovati i sta su osnove Islamskog vjerovanja, davno sam to naucila od onh koji znaju vise i bolje od mene, ali kada ti se desi u zivotu tako nesto ocigledno onda se malo zamislis. Nisam znala za to, imala sam jako puno problema koji nisu imali veze sa normalnim, ni sekunde nisam vjerovala u te stvari, kada sam otisla ovom covjeku - nevjerovatno kako je bio precizan gdje se to nalazi i sta je unutra i onda kada sam to otklonila i uradila sto mi je rekao, sve je krenulo kako valja. Pa ti sa' vidi.... Ne dao dragi Allah nikome da prode pakao koji sam ja prosla.....
[url=http://lilypie.com][img]http://lbyf.lilypie.com/ndWap2.png[/img][/url]
[url=http://lilypie.com][img]http://by.lilypie.com/yP1pp2/.png[/img][/url]
[url=http://lilypie.com][img]http://by.lilypie.com/6ZABp2/.png[/img][/url]
mother of three
Beban
Beban

PostPostao/la modesti » pet sep 07, 2007 11:30 am

Koliko ja znam, a ispravite me ako griješim, i Kur`an i Biblija zabranjuju vjerovanje u te gluposti. Zašto? Zato što se kreće od pretpostavke ako voliš i vjeruješ samo u Boga/Allaha ne treba te brinuti hoće li ti neko svezati sihire... ja to zamišljam kao slona i mrava koji pokušava da ga ugrize. I ako ga ugrize, kako će to slona zaboliti?

Čim se počneš plašiti nekih mračnih folova, znači da ti vjera u Boga/Allaha nije toliko jaka (strah= percepcija opasnosti)...

Ne kažem da nema džidži-midži kod nas (kako bih to mogla reći), niti kažem da ne postoji masa situacija koje se ne mogu objasniti zdravorazumski, ali vjera u BOga/Allaha podrazumijeva ljubav, a ljubav ne trpi strah.
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la hana » pet sep 07, 2007 11:44 am

modesti je napisao/la:Koliko ja znam, a ispravite me ako griješim, i Kur`an i Biblija zabranjuju vjerovanje u te gluposti. Zašto? Zato što se kreće od pretpostavke ako voliš i vjeruješ samo u Boga/Allaha ne treba te brinuti hoće li ti neko svezati sihire...

Da to bi bilo pojednostavljeno tumačenje. :wink:
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zanimljivosti

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.