porodiljska nadoknada

Moderatori/ce: mrvica, omi

PostPostao/la MalaPcela » čet okt 16, 2008 9:02 am

Kako god sve pregledam, isplatili su mi samo 11 porodiljskih naknada. Gdje da odem po 12. i je li to inače slučaj ili sam ja nakav izuzetak i hoće li me daprostite za...ati za tu jednu?
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la modesti » čet okt 16, 2008 9:57 am

Na rješenju koje si dobila nakon poroda imaš neki kontakt telefon. Nazovi ih i dobro se posvađaj. Samo sa Ministarstvom za socijalu imaš posla, niko drugi ne može pomoći. Ili pošta. Ako su dolazili pa te nisu uhvatili, vrate pare na poštu i onda ti odeš sa ličnom i podigneš. Meni se to jednom desilo. Poštar ostavio obavještenje u vratima od haustora pa sam haos napravila tamo (čuj, još me napali gdje mi je papirić! Ja im rekla da ga je mogao i u kontejner ostaviti...).
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la asja & amra » čet okt 16, 2008 10:07 am

Jes' a ako nisi našla obavještenje i otišla u roku 7 dana pare vraćene. Ja sam redovna bila negje vani kad je poštar dolazio i od 8 naknada koliko sam primila samo jednu je donio. Ostalo sam sve dizala u Pošti kod stanica.

PS. Ispravila sam grešku.
Zadnja izmjena: asja & amra; čet okt 16, 2008 11:26 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
A. 21.10.2006.
E. 1.8.2010.
asja & amra
Moderator
Moderator

PostPostao/la hana » čet okt 16, 2008 10:09 am

Na prvom papiriču koji potpišeš, odnosno prva naknada koju dobiješ uključuje u pravilu dvije naknade. Ono što retroaktivno isplaćuju.

Ako je i to uredu, onda ih zovi.
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la maja » čet okt 16, 2008 10:49 am

meni samo nastavilo stizati na racun na koji mi lijeze i plata
nikakvi postari

i sigurno je bilo za svih 12 mjeseci u 13 rata
prva uplata za deset zadnjih dana oktobra 2006, a zadnja za 20 prvih dana oktobra 2007
braco 19.10.2006
seka 20.11.2008
beba 17.04.2011
maja
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la samra88 » čet okt 16, 2008 12:31 pm

I meni ide na banku..dobijam 260 KM.. :roll: :roll: :roll:
samra88
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la yes » čet okt 16, 2008 4:00 pm

Jedna poznanica je došla na genijalnu ideju....
Radi u državnom ministarstvu i uopšte se ne sekira što su ukinuli naknadu. Kaže biće na porodiljskom 42 dana, pa se vraća na posao. Planira svo vrijeme biti na bolovanju, sa prekidima, ali tako da nikada ne znaju kad će doći na posao. Npr. radiš 5 dana, pa ne radiš 15 i sve tako. Otkaz joj ne mogu dati, ne mogu primiti nikoga na njeno mjesto, a posao trpi.

I mislim da je u pravu. Kad bi se sve žene solidarisale, morali bi izmijeniti zakon. Napravdenije je rješenje iz RS, da svako dobije svoju punu platu godinu dana, a majkama koje ne rade da se isplaćuje prosječna plata.

Za srednje škole u KS je potpisan novi Kolektivni ugovor, mislim da su uveli obavezu da se isplaćuje razlika do pune plate, sutra ću provjeriti, pa javim.
dječak 04.09.2006.
djevojčica 15.12.2008.
yes
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la MalaPcela » čet okt 16, 2008 5:46 pm

Na banku ide u drugim kantonima, u Sarajevskom ne. Donosi poštar, a ako te ne zatekne (a mene nikad nije zatekao) ide na Željezničku stanicu, pa tamo moraš podići. Ako ne podigneš u roku od 7 dana vraća se pošiljaocu. Ne može dići niko umjesto tebe, osim ako ima punomoć. Meni se vratilo pošiljaocu jer sam bila na moru, i sad ne znam gdje je taj pošiljalac. U pošti su mi rekli da će mi samo sljedeći mjesec doći kad budu drugima slali, ali nije (to mi je bila posljednja).
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la MalaPcela » pet okt 17, 2008 11:35 am

Update ćete za par minuta moći vidjeti na Ispucavanju.
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la yes » pon okt 20, 2008 12:37 pm

Informacija za sve prosvjetare:

Kolektivnim ugovorom za djelatnost srednjeg obrazovanja u Kantonu Sarajevo ("Službene novine Kantona Sarajevo" 30/08 ) koji je stupio na snagu 03.07.2008. godine, propisano je:

Član 38.

"Zaposleniku u srednjoj školi, pored slučajeva propisanih Zakonom o radu i ovim kolektivnom ugovorom, pripada naknada njegove plaće u slučajevima akivnosti definisanih godišnjim programom rada škole za vrijeme: -tačka 8. porodiljskog odsustva.

Dakle, porodilja ima pravo na naknadu svoje plaće za vrijeme porodiljskog. Treba samo vidjeti da li je to mrtvo slovo na papiru ili se stvarno primjenjuje.

Pčelo, modesti - navalite :lol:
dječak 04.09.2006.
djevojčica 15.12.2008.
yes
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la maja » sri okt 22, 2008 11:32 am

moja firma ne doplacuje nista :(

sad sam nasla ovo za ze-do kanton, pa cu kopirati ako bi nekome trebalo

Stupanjem na snagu Zakona o zdravstvenom osiguranju («Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine« broj 30/97), kojim je utvrđeno da se sredstva za naknadu plaće po osnovu porodiljskog odsustva, osiguravaju u budžetu kantona i isplaćuju u visini i na način koje odredi zakonodavno tijelo kantona, realizacija ovog prava je spuštena na nivo kantona, pa je i isplata naknada zavisila od finansijskih mogućnosti Kantona. Zeničko-dobojski kantona je među prvima u Federaciji regulisao ovo pravo donošenjem Odluke o pravu na naknadu plaće ženi-majciu radnom odnosu za vrijeme porodiljskog odsustva («Službene novine Zeničko-dobojskog kantona» broj 14/99 i 10/01) i to na slijedeći način:
Pravo na naknadu plaće za vrijeme porodiljskog odsustva ostvaruje žena-zaposlenik sa područja Zeničko-dobojskog kantona, koja je prije početka korištenja porodiljskog odsustva ostvarila radni staž u neprekidnom trajanju od najmanje šest mjeseci. Osnovicu za naknadu plaće čini prosječna plaća koju je žena-zaposlenica ostvarila u periodu od šest mjeseci prije početka korištenja prodiljskog odsustva. Visina naknade plaće utvrđuje se u iznosu od 80% od osnovice za naknadu. Ovako utvrđena naknada plaće ne može biti veća od prosječne plaće na području Kantona u mjesecu koji prethodi početku korištenja porodiljskog odsustva, odnosno ne može biti manja od 150 KM mjesečno. Naknada plaće isplaćuje se samo za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva, što znači da ukoliko počnete raditi prije navršenih godinu dana djeteta, pravo na naknadu gubite.
Zahtjev za ostvarivanje prava na naknadu plaće koje pripada ženi-majci u radnom odnosu za vrijeme porodiljskog odsustva, podnosite Centru za socijalni rad općine na kojoj imate prebivalište, odnosno boravište. Uz zahtjev ste dužni priložiti slijedeće dokumente:
1. izvod iz matične knj ige rođenih za dij ete,
2. prijava mjesta prebivališta-boravišta (izdata od MUP-a),
3. potvrda od poslodavca da ste prije početka korištenja porodiljskog odsustva ostvarili staž u neprekidnom trajanju od najmanje šest mjeseci,
4. potvrdu o prosječnojpolaći koju ste ostvarili u periodu od šest mjeseci prije početka korištenja porodiljskog odsustva,
5. ljekarske doznake pojedinačno za svaki mjesec počev od prvog dana korištenja porodiljskog odsustva, pa sve dok to odsustvo traje.
6.Zahtjev za ostvarivanje prava na naknadu plaće dužni ste podnijeti zu roku od 60 dana od dana rođenja djeteta, a pravo teče od dana rođenje djeteta, najkasnije do navršenih godinu dana starosti djeteta
.
Vlada Zeničko-dobojskog kantona je donijela i Odluku o utvrđivanju prava na novčanu pomoć porodiljima koje nisu u radnom odnosu ("Službene novine Zeničko-dobojskog kantona" beroj 11/02), kojom je utvrđeno da pravo na novčanu pomoć ostvaruju i porodilje koje nisu u radnom odnosu pod uslovom da imaju prijavljeno prebivalište, odnosno boravište na području Zeničko-dobojskog kantona, šest mjeseci prije porođaja i da mjesečni prihod od domaćinstva ostvaren u periodu od šest mjeseci koja prethode mjesecu u kome je podnesen zahtjev za ostvarivanje prava na novčanu pomoć, ne prelazi iznos od 50% od posljednje objavljene netto plaće Kantona. Novčana naknada se isplaćuje u vidu jednokratne pomoći u iznosu od 150 KM po svakom rođenom djetetu. Isplatu ove naknade vrši Centar za socijalni rad, na osnovu zahtjeva nezaposlene porodilje uz koji je potrebno priložiti slijedeća dokumenta:
1. Izvod iz matične knjige rođenih za dijete,
2. Izjava porodilje daje nezaposlena,
3. prijava o mjestu prebivališta - boravišta za period od 6 mjeseci prije porođaja izdata od MUP-a,
4. kućnu listu o članovima zajedničkog nezaposlene porodilje,
5. dokaz o prihodima po članu domaćinstva koji su ostvareni u periodu od šest mjeseci prije podnošenja zahtjeva.Naprijed navedeni način ostvarivanja prava na:novčanu naknadu plaće ženi- majci u radnom odnosu za vrijeme porodiljskog odsustva,novčanu pomoć porodilji koja nije u radnom odnosu, primjenjivat će se do donošenja propisa iz oblasti dječje zaštite i zaštite porodice sa djecom

i jos jedan podatak, trenutno je prosjecna plata (dakle maksimalna porodiljska naknada) u ze-do kantonu nesto preko 600KM

i jos zahtjev
braco 19.10.2006
seka 20.11.2008
beba 17.04.2011
maja
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la mrvica » sri okt 22, 2008 12:10 pm

Super Majo, meni će to trebati za par mjeseci.
slika slika
mrvica
Moderator
Moderator

PostPostao/la MalaPcela » sri okt 22, 2008 8:47 pm

yes je napisao/la:Pčelo, modesti - navalite :lol:

Šta da navalimo? Rađati?
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Gizmolina » sri okt 22, 2008 9:09 pm

Meni je i dalje bljutavo to sto je zakon razlicit u entitetima, kantonim, jos samo da i opstine postanu zakondavna tijela :roll:
Gizmolina
Beban
Beban

PostPostao/la yes » čet okt 23, 2008 8:41 am

MalaPcela je napisao/la:
yes je napisao/la:Pčelo, modesti - navalite :lol:

Šta da navalimo? Rađati?

Aha.
Ja sam prije mislila da je za sve zaposlene u budžetskim institucijama situacija dobra, da problem prave samo privatnici. Očito nije tako. Čula sam primjer gdje se privatnik pokazao bolje od državne institucije.
dječak 04.09.2006.
djevojčica 15.12.2008.
yes
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PrethodnaSljedeća

Natrag na Finansije

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.