Homeopatija i atopijski dermatitis

Moderatori/ce: hana, asja & amra

Homeopatija i atopijski dermatitis

PostPostao/la Lanche » sub okt 27, 2007 2:37 pm

Zdravo svima. Interesuje me da li je iko imao iskustva u lijecenju atopijskog dermatitisa kod beba uz pomoc homeopatije. Ja svoju djevojcicu vodim kod homeopate vec dva mjeseca ali na zalost nema apsolutno nikakvih poboljsanja. jedino sta joj pomaze, to je Halicar salbe krema koju smo dobili iz norveske i koja je takodje homeopatski pripravak, ali ima djelovanje kao i kortikosteroidi-dok mazes dobro je, cim prestanes osip se vrati. Ja sam u startu odustala od oficijelne medicije jer sam vec nakon mjesec dana uvidjela da nemaju odgovor na ovu bolest.
P.s. ovo je link na oficijelnu stranicu udruženja homeopata BiH, pa zmalo edukacije neće nam škoditi:
http://homeopatijabh.org/bos/kontakt.php
Zadnja izmjena: Lanche; pet nov 09, 2007 6:05 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Lanche
Beban
Beban

PostPostao/la MalaPcela » sub okt 27, 2007 2:59 pm

Moja homeopatkinja mi je dala neke kapljice (mislim da su na bazi nevena) za sve vrste stanja na koži kada Mak još tad nije imao simptome atopijskog dermatitisa. Ja mu time umivam lice svako jutro, i on simptome više nema (nisam uspjela ustanoviti od čega su se pojavili, jer su brzo prestali, kuc kuc), e sad ima li to veze s homeopatijom, ili sa oficijelno-medicinskim preparatima koje smo koristili, ili bi prestali i bez toga...
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Lanche » sub okt 27, 2007 5:56 pm

Iman pije neke kapljice vec dva i pol mjeseca. Homeopata kod koje je ja vodim je jedan predobar i preposten covjek, ali jednostavno me vec hvata frka zbog odsustva ikakvih rezultata. Iskreno, vise nisam načisto sama sasobom, da li da je i dalje vodim ili da mijenjam homeopatu ili da skroz prekinem. Znam bebca kojem je dermatitis izlijecen za dva mjeseca, doduse u Norveskoj ne ovdje...
Lanche
Beban
Beban

PostPostao/la MalaPcela » sub okt 27, 2007 8:14 pm

E, zaboravila sam naznačiti da su ove kapljice za vanjsku upotrebu.
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Lanche » pon okt 29, 2007 8:23 pm

Ma ljudi moji, je li to moguće? :roll: Pa 43 puta pogledana tema, a samo mala pcelica podjelila iskustvo... :cry: A ja se nadala da će se javiti još bar jedna mama sa nekim rješenjem...Nije atopijski dermatitis tako rijedak.. Hajte, navalite sa savjetima! :lol: :lol: :lol:
Lanche
Beban
Beban

PostPostao/la modesti » pon okt 29, 2007 8:54 pm

Lanche je napisao/la:Nije atopijski dermatitis tako rijedak.

Nije rijedak, ali su očito rijetka iskustva sa homeopatijom. Sori, ne mogu ti pomoći sa homeopatijom, ali ti šaljem jedan broj telefona na PP jedne stare doktorice koja je Aidanu dala neku kremicu (doduše, nije atopijski dermatitis već neki ekcem- sumnja na seboreični d.) od koje mu se ekcem skoro skroz povukao za 1-2 dana. Rekla je da će se vjerovatno vratiti, ali da opet mažem sa istom kremicom. Dakle, simptomatsko je liječenje jer koliko sam skontala ni za jednu vrstu bebaćeg dermatitisa nemaju trajno rješenje.

Sretno!
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Lanche » čet nov 01, 2007 8:48 am

hvala modesti za trud. Znam za tog ljekara. dvoumila sam se da li da ti napisem odgovor na forumu ili posaljem pp, ali ipak cu ovako. Taj ljekar pravi pripravke kod kuce i pri tome ne napise sta je i u kolikom omjeru stavila u kremu. a u te kreme stavlja kortikosteroide koja ja ne zelim da koristim i koje mi ruku na srce, moze prepisati i dermatolog ali na recept. i dobicu ga u tubi na kojoj mi pise tacan udio kortikosteroida na 100 grama masti. U biti, dosta ljudi mi je dalo preporuku za nju, ali niko nikad nije (sem evo tebe) dobio sastav njenog pripravka. Steroidne masti lijece nesto relatino glupo kao sto je svrab, a potencijalno uzrokuju mnogo puta gora oboljenja. a ne rjesavaju dermatitis, samo privremeno simptome. Homeopatija bi trebala riješiti problem jer ona ne liječi svrab već grešku u imunološkom sistemu koja uzrokuje atopijski i saboreični dermatitis. U svakom slucaju hvala ti. :lol:
Lanche
Beban
Beban

PostPostao/la med_moj » čet nov 01, 2007 11:27 am

Ja sam ti pod Zdravlje djece opisala nas slucaj sa dermatitisom (onako ukratko).
Homeopatiju smo probali i mi ali nije bilo efekta. Pio je kapi pod nazivom Sulfur, i kad one nisu pomogle homeopata je predlagao da krenemo sa novim pripravcima, jer kaže treba dosta isprobati pa da se namirimo na rješenje. Mi nismo imali vremena cekati. Stanje je bilo užasno a mi smo trebali eksperimentisat, tako da sam ja nastavila sa našom redovnom terapijom.
Ako neces kortikosteroide,(a vjeruj mi doci ce vrijeme kad bez njih neces moci)koristi ELIDEL kremu. Mi smo je koristili i držali stanje pod kontrolom dok nije prestala djelovat. Jest da je skupa, tuba od 15 grama košta 60 KM, ali bože moj. Mi prvi put kad smo dobili tu terapiju potrošili smo za prvo mazanje jednu kremu.
Mi smo za doktora imali najboljeg strucnjaka u BiH za ovu bolest, pazila je Mehmeda kao svoje dijete, ali je bilo momenata kad su kortikosteroidi bili neminovni. I ja sam se užasava od njih ali bolje je i to vec da se dijete pati. Mi smo koristili AFLODERM.
Ako se puno cese probaj sa Fenistil kapima.
Vjerovala sam ovoj doktorici, radila onako kako ona kaže(mada sam putem interneta puno i sama znala) i eto sad je mom sinu 15 mjeseci ima tek male znakove dermatitisa. Doktorica je pretpostavljala da ce se povuci do druge godine, a eto pocelo se povlaciti odmah poslije rodendana.
Sretno ti i ako te bilo sta zanima pitaj.
med_moj
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Lanche » čet nov 01, 2007 11:42 am

Sa homeopatijom je uvjek tako, trazis dok ne nađeš rješenje. problem sa mojim homeopatom je što je on dao jedne kapi, koje ne pomažu ali ih uopšte ne mijenja..Ja u biti koristim za simptomatsko liječenje Halicar salbe kremu, homeoptaski prpiravak, koji djeluje kao i kortikosteroidi, s tim sto je u potpunosti biljna,trenutno otklanja svrab i crvenilo, cim prestanes mazati sve se vrati za dva tri dana-jedini problem sa njom je što je relativno skupa 30km 50gr, i nema je ko nas da se kupi, pa je ja dobijam od moje tetke u norveskoj. ( ako je ko može sebi nabaviti iz skandinavskih zemalja-ima i u austriji mogu dati precizne podatke). Ja nisam spremna da odustanem od homeopatije, jer kao što sam već rekla, sin od moje tetke je do 6 mjeseci izliječio jednako težak oblik dermatitsa kao što je i kod moje Iman zahvaljujući homeopatiji. Na žalost, ne ovdje već u Norveškoj..tako da se i dalje nadam preporuci za dobrog homeopatu. :D
Lanche
Beban
Beban

PostPostao/la med_moj » čet nov 01, 2007 12:07 pm

Mijenjej homeopatu.
Meni je odmah rekao da cemo morati isprobati vise pripravaka dok ne nademo odgovarajuci. Imao je nekoliko u razmatranju a poceli smo sa Sulfurom.
Moj homeopata je u Visokom, mislim da ih u Sarajevu ima dosta pa probaj kod nekog drugog.
med_moj
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la modesti » čet nov 01, 2007 5:30 pm

Lanche, vjerujem da ima unutra steroida jer je ekcem počeo spadati nakon manje od 24 sata!!! Naravno, u receptu se steroidi ne spominju, ali vjerujem da ima. Znam sve oko toga jer mi je stariji sin na pumpici već 2 godine. Kontam, nije mu velika površina kože koju mažem, a mazaću samo kad izbije ekcem. Ne znam ni ja...

Haj budi pametan šta valja, šta ne valja...
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Lanche » pet nov 02, 2007 8:03 am

ma, da, ko pita ona mu kaže da krema sadrži sterode, ali malo (?!). ko ne pita nesazna. Meni je njen način rada neetičan...Ali veliki broj roditelja nema drugi izbor, i za dijete će sve uraditi. A posebno kad to već dođe u tu fazu da je mala površina i da se ponekad javi. Kod Iman je prekriveno cijelo tijelo. Neki dan sam dodirnula kožu kod bebca od prijateljice i trznula se...Čudna mi pod rukom..normalna dječija koža...Iman nikad takvu nije imala. A što se tiče astme, ona nastaje kao posljedica iste greške u imunološkom sistemu kao i ekcem (tj atopijski). U susštini, vjerovatno ću od ovog mjeseca krenuti kod drugog homeopate (ja sam malo teška, ne volim homeopate koji nisu vezani za medicinu prije nego što su se počeli baviti sa tim, pa mi je malo teško ususditi se bez preporuke), pa ako Iman konačno počne biti bolje, javim ti. Jer atopijski ako se naglo prekine prelazi u astmu, tako da u biti bi trebalo da pomogne i tvom malom. Samo još da je naći nekog da vrijedi :-)
Lanche
Beban
Beban

PostPostao/la modesti » pet nov 02, 2007 8:23 am

Hajde, obavezno javi ako budeš zadovoljna. Imam i ja neki broj od jedne što je pedijatar-homeopata, možda je ista osoba :) ali nisam kod nje nikada bila, nikako da prevalim. Imam blage predrasude prema homeopatiji, u stvari, jako malo znam o tome, nesigurna sam.
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la hana » čet nov 08, 2007 1:22 pm

Kao moderator ovog dijela foruma odlučila sam da iskoristim mogućnost koju mi pruža ta pozicija te podijelila postojeću temu na dvije teme, a na način da je ovdje ostalo ono što se odnosi na homeopatiju, a sve ostale prepiske sam prebacila na drugi dio foruma. Ako je ko zainteresovan može nastaviti sa praćenjem takvog dijaloga klikom na slijedeći link

http://bebano.com/bb/viewtopic.php?t=3193

Uspjela sam dakako napraviti i grešku te sam neke postove greškom prebacila, te ću ih na ovaj način postirati. Izvinjavam sam još jednom modesti, melisinoj mami i medu - mom.

modesti je napisao/la:
Joj, stvarno...

Evo se vraćam na temu o dermatitisu. Nadam se Lanche (pošto si ti postavila topic) da nemaš ništa protiv ako govorim o svim kožnim problemima kod djece (razne vrste dermatitisa).

Aidanu je, kao što sam prije rekla, prošao ekcem od one kremice za koju sumnjam da sadrži steroide. Međutim, opet se polako vraća. Nije u onom obimu kao što je bio, ali svaki dan nađem neku piknu ili lišaj na licu. Neću ga mazati kremom sve dok ne bukne opet (griješim li?).

I još nešto- na nadlaktici, tamo gdje je primao vakcine, dobio je jedan maleni ali podeblji lišaj. Čini mi se da je ispod neka kvrga koja mi se baš i ne sviđa. Ima li iko pojima šta bi to moglo biti. Vodiću ga kod dra u ponedjeljak radi vakcine, ali me zanima i vaše mišljenje.

melisina mamina je napisao/la:
savjet moje dr. ne počinji sa kortikosteroidima ako stvarno nije neophodno. znači ako je još uvijek nazovimo pod kontrolom, pokušaj sa nekom drugom kremom koju ste do sad koristili (a da nije kortikosteroid)
melisa je imala kontaktni ekcem kao reakciju na "persil sensitiv" deterdžent. kako sam ja razumjela doktoricu (možda sam je i pogrešno svatila, neznam) taj ekcem prolazi čim se prestane upotrebljavati ono što ga je i izazvalo. a nama je trebalo par mjeseci da se koža vrati u normalu. imali smo preporuku od doktorice za "dermalibour" kremu al je tad nismo pronašli pa sam kupila DM-ovu ultra sensitiv kremu i super nam je pomogla

med_moj je napisao/la:Hm. Mislim da to treba smirivati da se nebi raširilo.
Kod nas je bio ljetos slucaj da se koža smirila, da bi se malo po malo pocelo pogoršavati. Nisam htjela mazati kontam proci ce a i ubrzo idemo na more, pa ce to more da sredi. Ne znam ni sama kako sam mogla pustiti da se to toliko pogorša. Uglavnom morali smo odgoditi more i stanje smiriti, a smirili smo ga injekcijama Dexametazona (nije bilo smisla mazati jer je cijelo tijelo bilo grozno izasuto).
Probaj sa kremomo ELIDEL. Ja baš danas idem da je kupim. Grijanje isušuje zrak pa nam se na licu poceli pojavljivati lišaji. Ja kontam namazati ELIDELOM dok se nije pogoršalo.
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Lanche » čet nov 08, 2007 3:07 pm

krenuli smo od jutros kod novog homeopate. Ona je ljekar opće prakse, ali pored svog posla u ambulanti, radi i homeopatiju. Veoma sam zadovoljna prvim kontaktom, jer nije laik, i zna o čemu pričam. Obavili smo prvi razgovor, i plus terapija kostala je 50km. U suštini, sad kreće potraga za riješenjem, jer homeopatija je traganje za riješenjem. Ne može preko noći, ne može odmah i teško da može iz prvog pokušaja. Usput nabavila sam i knjigu gdje ima detaljno objašnjenej o tome šta je zapravo homeopatija. Kad pročitam izvučem poentu na forumu. :D Za sad neću ništa gvoriti, rekla je da je kroz tri dana nazovem da kažem kako se ponaša, pa ću shodno tome i javiti. Modesti, ako hoćeš javim ti na pp broj i ime, ili sačekaš prvo iskustvo?
Da, zaboravila sam reći, i meni su rekli kortikosteroidi u najmanjoj mjeri..to su rekli svaki put dok su joj ponovo prepisivali tubu alfoderma, punih mjesec i pol dana...
Lanche
Beban
Beban

Sljedeća

Natrag na Homeopatija, alternativna medicina i prirodni lijekovi

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.