Čajevi za žene

Moderatori/ce: hana, asja & amra

Čajevi za žene

PostPostao/la mica » uto maj 22, 2007 4:38 pm

Da vidimo koji su čajevi dobri za žene...Šta nam kaže priroda...

Vrkuta(Gospin plašt,Virak)
Latinski naziv: Alchemilla vulgaris

Opis biljke: Sam narodni naziv govori da je velika pomoc ženama - skoro da se ne može nabrojati za šta je sve lekovita. Ipak treba istaci najvažnije: vrkuta leci pojacani sekret, bolne menstruacije, koje i reguliše, a pospešuje i olakšava porodjaj. Pomaže kako u klimaktericnim, tako i u pubertetskim smetnjama (za ove zadnje pije se caj od vrkute i hajducke trave, u razmeri 1:1).Nesmeju je uzimati oni koji boluju na zuc ili imaju gastro probleme.

Stanište: raste divlje, po kamenitim i neplodnim
mestima, a uzgaja se i u vrtovima.

Lekoviti deo biljke: za lek se pre cvatnje skupljaju listovi i mlade grancice

Lekovito delovanje: Ona skuplja i zateže tkivo, potpomaže izbacivanje vode iz organizma, jaca srcani mišic, leci upale, cireve, cak i ako su zapušteni. Kod slabunjave dece - i odraslih -deluje protiv mišicne slabosti i slabosti udova. Vrkuta jaca i na taj nacin što deluje protiv malokrvnosti. Kod žena koje se teško poradjaju leci slabost materice, a zaštita je i od pobacaja. Bilo bi poželjno da svaka buduca majka od treceg meseca trudnoce pije caj od ove biljke. Kad se pomeša sa hocu-necu travom (Capsella bursa-pastoris) vrkuta predstavlja univerzalan lek protiv svih ženskih bolesti, cak i protiv ispadanja materice. U tim slucajevima pije se caj od sveže ubrane vrkute, i to cetiri puta na dan, ali gutljaj po gutljaj. U isto vreme treba masirati te delove tinkturom od pomenute hocu-necu trave (Capsella bursa-pastoris). Utrljavanje se vrši odozdo na gore. Dobro je da se terapija dopuni kupkom od hajducke trave, koja se pravi od 100 gr ove biljke i upražnjava 3 puta nedeljno. (Ista kupka se može koristiti dva puta)..

Poznavaoci kazu da "Dve trecine ginekoloških operacija bilo bi nepotrebno ako bi na vreme i to u dužem periodu pacijentkinje uzimale gospin plašt, ona leci sve bolesti donjeg dela tela, upale, gnojnice, cireve i prelome. Svaka žena bi posle porodjaja trebalo da pije caj od gospinog plašta. Spolja, smrvljena i kao oblog, ova biljka leci rane, ubode i posekotine... ojacava decu kojoj su, iako se dobro hrane, slabi mišici". Vrkuta je odlicna i kao sredstvo protiv ugojenosti, dovoljna je kolicina od 2-3 šolje na dan, i vitka linija je obezbedjena.

Caj: 1 cajna kašicica vrkute prelije se šoljom kljucale vode i ostavi da odstoji 5-10 minuta. Pije se uvek u gutljajima. doza je 2 šolje na dan, a posle porodjaja se pije puno caja prvih 8-10 dana.
Zadnja izmjena: mica; uto maj 22, 2007 4:45 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
mica
Beban
Beban

PostPostao/la mica » uto maj 22, 2007 4:41 pm

MACINA TRAVA

Drugi nazivi: očajnica, jetrena trava, jetrenjaca, gorcika, marulja, smrduša.
Latinski naziv: marrubium vulgare .
Eng : Horehound

Opis biljke: ocajnica, macina trava ili tetrljan trajna je biljka uspravne i dlakave stabljike visine 30 do 40 cm, što raste iz vretenastog korena. Listovi su srebrno-beli, pokriveni gustim belim dlakama. Cvetovi su beli i zbijeni u rnale gomilice bez peteljki. Ima oblik klasa..Uobicajena biljka srednje i severne Evrope. Bere se biljka u cvatu, bez korena. Spada u najstarije lekovite biljke, koje su u upotrebi jos od vremena Egipta. Usprkos tome nije mnogo istrazivana, odnosno nema mnogo
naucnih dokaza o njenoj delotvornosti. Ocajnica je dugovecna, do 60 cm visoka, vrlo dlakava zeljasta
biljka.
Lekoviti deo biljke: za lek sabire se cela biljka za vreme cvatnje. Suši se u hladu.

Lekovito delovanje: ocajnica ili tetrljan jedna je od prvorazrednih lekovitih biljaka za lecenje plucnih bolesti, stanja nakon gripe, pocetnog stadijuma tuberkuloze i groznicavih stanja. Uspešno se koristi u lecenju bolesti živaca, katara disajnih organa, kašlja, katara želuca, žutice i ženskih bolesti. Takodje od davnina koristi za neplodnost kod zena ...kako samo ime kaze Ocajnica ..za zene koje zele da postanu majke , ova biljka moze da pomogne. Oduvek se koristila za normalizovanje menstruacije i samog ciklusa, odnosno uravnotezenje hormona. Macinom travom - Ocajnica - Marrubium vulgare , lekovitom biljkom kojom se zene tradicionalno lece od neplodnosti. Od ove trave spravlja se caj, koji kako "narodni recept" savetuje, treba piti tri puta dnevno po vinsku casu u vreme kad zena zeli da zatrudni.
mica
Beban
Beban

PostPostao/la mica » uto maj 22, 2007 4:43 pm

Escherichia coli

Escherichia coli je bakterija koja veoma cesto prouzrokuje mokracne infekcije. Ona je normalan stanovnik debelog creva, ali kad se nadje u mokracnom sistemu nastaje problem. U vecini slucajeva bakterije se umnožavaju najpre u mokracnoj cevi i tu prouzrokuju upalu (urethritis). Iz mokracne cevi bakterije se mogu uspeti u mokracni mehur i prouzrokovati njegovu upalu (cystitis). Ukoliko se infekcija ne leci, bakterije se mogu dalje uspinjati kroz mokracovode, dospeti u bubrege i prouzrokovati njihovu infekciju (pyelonephritis)..

Lecenje:

CAJ PROTIV BAKTERIJE ESCHERICHIE COLI.

500 grama sleza ( lista ili korena),
100 grama lista vreska ( Calluna vulgaris),
100 grama lista ruže ( Rosa ontifolia),
100 grama cveta vranilovke ( Origanum vulgare),
100 grama suvih peteljki od trešnje.

Sve dobro usitniti i dobro izmešati da se sastav ujednaci. Caj se priprema od 2 velike supene kasike smese i 1/2 litre vode. Dobijeni caj se pije tokom dana umesto vode, nakon 7 dana uzimanja proveriti urin. U vecini slucajeva je sterilan.

Recept kod laksih oblika infekcije

Dobro oprati i isitniti 400 gr lista celera. Tome dodati dva u mlakoj vodi oprana, a potom iseckana, limuna sa korom. Sve zajedno preliti 1 litrom vrele vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 24 sata. Posle toga procediti i piti 3 puta dnevno, pre jela, po jednu šoljicu. Uzima se 42 dana, uz obavezan dorucak iskljucivo od zobenih pahuljica, kuvanih najviše 5 minuta.
mica
Beban
Beban

PostPostao/la BUBAMARICA » uto maj 22, 2007 4:57 pm

mico jesili cula za caj "KEDIJOK"
slikaslika
BUBAMARICA
Beban
Beban

PostPostao/la BUBAMARICA » uto maj 22, 2007 4:58 pm

ja sam cula da je taj caj dobar za zene
slikaslika
BUBAMARICA
Beban
Beban

PostPostao/la mica » uto maj 22, 2007 5:40 pm

Da li je to neka mješavina čaja ili se tako zove biljka?
mica
Beban
Beban

PostPostao/la BUBAMARICA » uto maj 22, 2007 7:08 pm

mislim da se biljka tako zove cula sam da je dobar caj
slikaslika
BUBAMARICA
Beban
Beban

PostPostao/la Marcone » uto maj 22, 2007 9:28 pm

Ovde kod mene se kaze KEDIOT......

To je biljka.
Super je. Ovih dana sam ga pila.
M. 09.05.2005
Marcone
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la mica » čet maj 24, 2007 4:58 pm

Ja sada pijem macinu travu-marulju.Jako je gorka,brrrrrrrrrrrrrrrrr,fuj,ali eto ,ja je pijem :) .
Prvi dio ciklusa (kada odprilike procjenim da su mi plodni dani) pijem macinu travu,3x dnevno po šolju.Kada ovulacija prođe macina trava se mora prestati piti.Ako dođe do oplodnje ( :pray: ),ona nije dobra za trudnoću.
Drugi dio ciklusa pijem vrkutu,isto 3x dnevno.Ako dođe do oplodnje,ona je super da se mrvica što bolje ugnijezdi.
Bez obzira što nije problem u meni,ja sa svoje strane hoću da pomognem koliko god mogu.

Kako doći do tog kedioka i kakva su vaša iskustva s njim?
mica
Beban
Beban

PostPostao/la DinKa » čet maj 24, 2007 5:24 pm

mico ja sam nasla na jednom forumu da je macina trava isto sto i kediok, znaci isti caj sa dva imena...
i jos nesto tako citajuci sam nasla... da je poslije dorucka dobro popiti dvije kasike jabukovog sirceta, moze se razmutiti sa vodom...
zelim vam svu srecu...
DinKa
Moderator
Moderator

PostPostao/la mica » čet maj 24, 2007 5:30 pm

Marcone,možeš li pogledati kakav je lat. naziv te biljke?
Ima više vrsta potpuno različitih biljaka koje narod zove istim imenom-macina trava.Zbog toga pitam koji je lat. naziv...
mica
Beban
Beban

PostPostao/la MalaPcela » čet maj 24, 2007 7:07 pm

Ja sam o Kedioku samo pročitala da poboljšava prohodnost jajovoda (isto kao i macina trava), i da se još zove kediok-kediok - nisam uspjela naći latinski naziv. Taj se naziv Maleziju, Indoneziju i te krajeve svijeta, a mislim da ti je to vrlo vjerovatno isto što i macina trava...

Mico, ima li kod vas neki homeopata? Bi li ti to bila spremna probati (odnosno tvoj muž)? (Naravno sa čajevima i svim ostalim ne moraš prestajati da bi počela homeopatiju).
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la mica » čet maj 24, 2007 8:47 pm

Za homeopate bih se morala raspitati.U mom gradiću ih nema.Naravno da smo spremni probati i to,ali sad koristi jedan preparat (prooxed) i nalazi su mu se popravili...Vidjećemo...
mica
Beban
Beban

PostPostao/la Marcone » čet maj 24, 2007 11:24 pm

mica je napisao/la:Marcone,možeš li pogledati kakav je lat. naziv te biljke?
Ima više vrsta potpuno različitih biljaka koje narod zove istim imenom-macina trava.Zbog toga pitam koji je lat. naziv...

Kao i Dinka, nasla sam samo da je to jedna te ista biljka. A ti kazes da ima vise vrsta biljaka koje narod zove macinom travom.... hm, ne znam...
Imam u kuci kediot ( kediok, kako god ), osusen pa ako hoces mogu slikati i staviti na forum da vidis kako izgleda.
M. 09.05.2005
Marcone
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Marcone » čet maj 24, 2007 11:49 pm

Opet ja :mrgreen:
Nisam imala mira pa sam jos malo istrazivala....

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic ... 9870f07ef9

Na ovo linku se spominju dvije vrste macine trave. I latinski nazivi, naravno :wink:

E sad ako je taj nas kediot - kediok stvarno jedna vrsta macine trave onda je to definitivno NEPETA CATARIA, jer uopste nije tako gorkog ukusa ( meni cak i fina) kao sto navode za onu drugu vrstu.
M. 09.05.2005
Marcone
Beban Senior
Beban Senior

Sljedeća

Natrag na Homeopatija, alternativna medicina i prirodni lijekovi

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.