Candida albicans (bijelo pranje) HELP

Moderatori/ce: MalaPcela, DinKa, omi

Candida albicans (bijelo pranje) HELP

PostPostao/la hfgtrteiv » uto avg 01, 2006 10:37 pm

Mislim da je mali broj zena koje nisu imale posla sa Candidom.... Hmmm, evo ja sam prva na listi cura koje cesce posjecuju ginekologa nego frizera :?: a razlog je uvijek, i uvijek candida.
Probala sam sa svim mogucim vaginaletama, gelovima, tabletama, kremama, pijem i one jogurte sa lgg. Ma ne znam vise ni sama sta da radim. Iduci put idem na testiranje na lijekove, jer ocito da mi nijedan lijek ne pomaze da se rijesim tog groznog bijelog pranja....
Moram li napomenuti da ne nosim tange, da nosim samo i izricito pamucne gacice, pazim na ishranu, nisam pila nikakve antibiotike, koristim samo sapune za intimno pranje, ne koristim dnevne uloske.....
Eh sad, help me!!!!!
Nemojte samo procitati i kliknuti na sljedeci topic :)
Interesuje me kako ste se vi rijesile bijelog pranja ili ti ga Candide albicans, and so on....
Pa eto, ocekujem vas odgovor :)
TNX
Lara
slika
"A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself."
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la hana » čet avg 03, 2006 2:42 pm

Jel se radi o Candidi ili o bijelom pranju?

Ako je pojačan sekret Candide ( koja inaće normalno živi na ljudskoj koži, ustima i crijevima ) onda to jako svrbi....koliko se ja sjecam.

Meni bi pomogle vaginalete...ali jednom ni one nisu. Par dana sam se patila ko budala, onda otisla do ginekologa. Ona mi je to fino očistila rastvorom. Možda ću lupiti ako kažem da je nešto na bazi joda ( jer ima takvu boju i miris, ali je nisam pitala šta je ) i bol i svrab su nestali u roku :arrow: odmah. A ja sam sebi rekla da sam budala koja nije prije otišla.

A od čega ti se javlja, pod uvjetom da je Candida, a isključila si sve što tomu obično pogoduje ( usko donje rublje, sintetika, tange, uske hlaće, antibiotici )....znam još jedan razlog: previše higijene! Da, dobro si pročitala. Ja se perem isključivo vodom.

Ako je biijelo pranje.....hm ne znam. Nisam imala problema s tim.
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la hfgtrteiv » čet avg 03, 2006 11:40 pm

Kod mene je bijelo pranje uzrokovano Candidom....
Ja se perem Hygieia sapunom za intimno pranje, jer je ph prilagodjen ph rodnice.
Mene nista ne svrbi, ali je (bar meni) uzasan osjecaj i jako je dosadna ta Candida.
Uskoro idem ginekologu, pa cemo vidjeti rezultate.
ni meni vaginalete nisu pomogle.
Jedino su pomogle neke tablete (ne sjecam se naziva) i to je trajalo par mjeseci, i u vrijeme ispita se ponovno pojavila.
Hvalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, cmok
Zadnja izmjena: hfgtrteiv; ned avg 06, 2006 12:12 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Lara
slika
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la Mamino Pile » pet avg 04, 2006 2:24 pm

Ja pogotovo sada u ovom periodu trudnoce imam puno tog bijelog pranja i mogu ti reci da je jako neugodno. medutim havala Bogu ovdje se odmah skokne do ginikologa i uvijek me prepise onu kremu Vagisil od koje bijelo pranje nestane i svrab ama za jedan dan, mada se koristi tri puna dana da bi to sve izcistilo. A mogu ti preporuciti i ovo. Trenutno je oko 3 mjeseca kako se nisam obratila dokroru u vezi bijelog pranja jer mi se nesto i ne pojavljue. Pijem svakim danom ujutru i uvece onaj Macin caj ako si cula za njega. Jako je dobar za zenske organe i sprijecava bijelo pranje. To mi je preporucila nasa dokrtorica ovdje i mogu ti reci da super radi. Dakle ujutru i uvece po soljicu dvije Macinog caja. Puno sam zena cula i znam da to koriste pa eto mozes probati, meni pomaze.
Toliko i poljubac....
Mamino Pile

PostPostao/la hfgtrteiv » pet avg 04, 2006 2:37 pm

Hvala na savjetu, koristila sam tu kremicu, ali meni je nazalost kratkog daha. Imam dosta tekstova o Candidi, naravno i lijekovi koji se preporucuju, pa cu ih staviti da ne moramo svaki put traziti :)
Pusa i tebi :wink:
Lara
slika
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la hfgtrteiv » ned avg 06, 2006 12:05 am

Definicija
Gljivične infekcije ženskih spolnih organa su upale uzrokovane mikroorganizmima iz skupine medicinski značajnih gljiva te čine najveći broj infekcija ženskog spolnog sustava. Mogu biti vrlo neugodne, ali za žene bez ozbiljnijih bolesti ne predstavljaju veliku opasnost. Najčešće se javlja u trudnoći, kod pacijentica oboljelih od šećerne bolesti te nakon liječenja antibioticima.

Nazivlje
Infekcija rodnice Candidom naziva se još vaginalna kandidoza ili kandidijaza te vaginalna monilijaza.
Engleski nazivi: vaginal yeast infection; vaginal candidiasis, monilial vaginitis
Latinski nazivi: candidosis vaginalis, moniliasis vaginalis

Uzročnici
Najčešći uzročnik (85 - 90%) ove infekcije je Candida albicans, u 5 - 8% slučajeva nalazi se Candida glabrata, a rijetko (do 4 % slučajeva) ostale vrste iz ovog roda: Candida krusei, C. famata, C. tropicalis, C. lusitaniae.

Rod Candida je vrlo heterogen rod kvasca s oko 200 vrsta. Candida albicans je dio fiziološke flore čovjeka, odnosno mikroorganizam normalno prisutan u zdravom organizmu. Obično je neškodljiva i živi na sluznicama. Nalazi se na sluznici rodnice u 35% zdravih žena, u gornjem dijelu dišnog sustava kod 77% zdravih osoba te u probavnom sustavu kod 85% osoba. Kiselost rodnice i prisutnost drugih normalno prisutnih mikroorganizama održava broj kandida na sluznici ženskog spolnog sustava malenim. Izvor infekcije najčešće su vlastite kandide.
Iako se Candida infekcija ne smatra spolno prenosivom bolešću, uzročnik se može prenijeti spolnim kontaktom s inficiranom osobom; 12-15% muškaraca će nakon spolnog odnosa s inficiranom ženom razviti simptome poput peckanja, svrbeža i osipa spolovila (balanopostitis).

Čimbenici rizika
Promjena kiselosti i smanjenje broja neškodljivih mikroorganizama može dovesti do nastanka upale. Kiselost rodnice mogu promijeniti menstruacija, neke bolesti (najčešće šećerna bolest), trudnoća, menopauza, neki antibiotici, hormonska kontracepcija s estrogenom i steroidi. Vlaga i nadraženost vagine također podržava rast ovih gljiva.
Zdrave osobe rijetko obolijevaju od bolesti uzrokovanih ovom gljivom. U osoba koje već imaju neku bolesti ili su izložene određenim lijekovima ili zahvatima kandide se ponašaju kao uzročnici bolesti sposobni uzrokovati teške bolesti. Ozbiljnost i proširenost infekcije uzrokovane ovim uvjetnim ili oportunističkim gljivama raste s brojem i težinom postojećih poremećaja bolesnika.
Mnoge bolesti pospješuju razvoj kandidoze npr. šećerna bolest, hipotireoidizam, hipoparatiroidizam, hipoadrenokorticizam, granulomatozne bolesti, AIDS, hipogamaglobulinemija, cistična fibroza, sve vrste raka, a osobito maligne krvne bolesti. Liječenje antibioticima (osobito tetraciklinima) uzrokuje promjenu normalnih neškodljivih mikroorganizama na sluznicama i omogućuje prerastanje kandida i nastanak upale.
Pretjerana konzumacija alkohola, nošenje uske odjeće, najlonki i sintetičkog donjeg rublja, učestalo pranje spolovila, nanošenje parfema i parfimiranih kozmetičkih proizvoda na spolovilo remete normalnu ravnotežu i pogoduju nastanku Candida infekcije.

Učestalost
Upala rodnice uzrokovana Candidom (candida vaginitis/colpitis) je najčešća infekcija ženskih spolnih organa s visokom učestalošću. Otprilike 75% seksualno aktivnih žena imalo je bar jednom ovu infekciju, polovina njih ima više od jedne infekcije u životu, a gotovo 10% ima često ponavljane upale.

Simptomi
Gljivična infekcija očituje se neugodnim svrbežom spolovila uz pojačan iscjedak koji je bjelkaste boje, gust, sirast i specifičnog slatkastog mirisa. Rodnica i stidnica su crvene, nadražene, natečene i bolne. Na stidnici se mogu naći napukline sluznice. Svi se ovi simptomi pogoršavaju ako se provodi učestalo češanje. Spolni odnos može biti bolan. Za vrijeme mokrenja se javlja peckanje ili žarenje jer mokraća nadražuje oštećenu površinu stidnice.

Dijagnoza
Pregledom vanjskog spolovila te ginekološkim pregledom rodnice može se postaviti dijagnoza. Uočavaju se znakovi infekcije – crvenilo, oštećena sluznica, napukline oteklina, naslage bijelog iscjetka po svodovima rodnice i vratu maternice. Pregledom s obje ruke ginekolog pokušava utvrditi pomičnost i bolnost maternice i njenog vrata. Iscjedak se može razmazati na predmetno stakalce te promatrati pod mikroskopom i utvrditi prisutnost gljiva. Mikroskopski pregled uzorka vaginalnog iscjetka daje karakterističnu sliku, tako da su dodatne pretrage najčešće suvišne. Kod negativnog mikroskopskog nalaza radi se bris rodnice te šalje na mikrobiološko ispitivanje.
Ponekad se uradi i Papa test kako bi se isključile tumorske promjene rodnice. Ako vrat maternice izgleda sumnjivo može se obaviti kolposkopija (promatranje rodnice i vrata maternice pod jakim svjetlom i povećanjem) i biopsija (uzimanje uzorka tkiva).
Detaljnija obrada bolesnica potrebna je kad postoje ponavljane infekcije te slab ili nikakav odgovor na terapiju. Tada se provodi pregled cijelog tijela, laboratorijska analiza krvi i mokraće te traže simptomi određenih bolesti i organskih sustava.

Liječenje
Lijekovi: Gljivične infekcije liječe se antimikoticima – lijekovima protiv gljiva. Za gljivične infekcije ženskog spolnog sustava primjenjuju se antimikotici derivati imidazola: clotrimazol (Canesten, Plimycol) i polienski antibiotici kao što su nistatin (Nystatin, Moronal), amfotericin (Ampho-Moronal) i natamicin (Pimafucin) u obliku vaginalnih tableta, krema ili masti. Terapija može trajati svega 1 - 7 dana. Kod ponavljanih gljivičnih infekcija nužno je liječenje antimikoticima u obliku tableta ili kapsula: flukonazol (Diflucan) ili itrakonazol (Orungal) u vidu tableta ili kapsula. Za vrijeme trajanja simptoma i liječenja preporučuje se izbjegavanje spolnih odnosa iako se infekcija prenosi u svega 10-15% slučajeva.
Kombinacijom antibiotika i antimikotika može se liječiti miješana infekcija gljivama i bakterijama. Takva je kombinacija oksitetraciklin + nistatin (Geonistin).
Prvu infekciju je općenito potrebno liječiti u suradnji s obiteljskim liječnikom ili ginekologom, a kod ponovne infekcije, ako se nedvojbeno po izgledu iscjetka radi o ovoj upali žena može sama kupiti lokalne antimikotike u ljekarni. Ako sedmodnevna terapija ne urodi plodom potrebno je javiti se liječniku kako bi se otkrio razlog te eventualno neko drugo stanje koje imitira sliku gljivične infekcije.
Učestale gljivične infekcije mogu biti pokazatelj određenih bolesti pa je potrebno zatražiti liječničku pomoć. Znakovi upale netom nakon završene terapije ili slab odgovor na terapiju mogu biti prvi znakovi infekcije HIVom.
Kod trudnica se tablete antimikotika daju s velikim oprezom, ako se i daju. Lokalno liječenje se provodi duže nego kod žena koje nisu trudne te se trudnice češće kontroliraju.
Prehrana: povećanje udjela biljne hrane, izbacivanje ugljikohidrata i uzimanje većih količna jogurta i acidofila pomažu u liječenju gljivične infekcije.
Obnova normalne vaginalne flore: nakon završenog liječenja antimikoticima mogu se u rodnicu stavljati posebni tamponi i sredstva kojima se obnavlja populacija normalno prisutnih bakterija Lactobacillus i sprječava ponovna infekcija gljivama.

Prognoza
Nakon prikladnog liječenja simptomi i znakovi infekcije potpuno nestaju. Ponavljane infekcije ili slab odgovor na terapiju obično ukazuju na postojanje slabijeg imuniteta ili određenih bolesti pa je potrebno napraviti detaljniju obradu bolesnika.

Komplikacije
Kronične ili ponavljane infekcije mogu nastati, a kod osoba slabijeg imunološkog sustava candida se može proširiti po tijelu te inficirati druge organe i organske sustave.

Prevencija – kako spriječiti ponovnu infekciju
Za sprječavanje ponovne infekcije kandidom važno je slijediti ove upute:
- izbjegavati nošenje uske odjeće
- izbjegavati sintetičko donje rublje
- nositi pamučne gaćice
- izbjegavati tanga gaćice
- ne nositi najlonke cijeli dan
- izbjegavati stalno vlaženje genitalnog područja
- izbjegavati nositi mokri kupaći kostim – presvući se nakon izlaska iz bazena ili mora
- redovito prati donje rublje
- nakon kupanja ili tuširanja posušiti genitalno područje sušilom za kosu na najnižoj temperaturi
- nakon male nužde spolovilo brisati od sprijeda prema natrag jer se u suprotnom u vaginu mogu povući bakterije iz debelog crijeva
- jesti jogurt i acidofil u većim količinama za vrijeme liječenja antibioticima
- smanjiti unos ugljikohidrata i alkohola
- ne prati spolovilo niti rodnicu kupkama niti na njih sprejati dezodoranse, ne koristiti parfimirane tampone i uloške te izbjegavati obojani i namirisani toaletni papir
- kad se razvije infekcija pozorno se pridržavati liječnikovih uputa te pravilno i redovito uzimati i stavljati lijekove

Piše: dr.med. Livia Puljak
Lara
slika
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la sorciere » sub avg 12, 2006 8:42 pm

od dijelova ovog članka me hvata jeza :roll: ... ja bih vjerojatno bila na samrti s rakom i hivom... :lol:

uzrok candide može biti i STRES, ali isto tako i grublji spolni odnos.

DOKAZANO je da jogurti i slični preparati NE utječu dobro na antibiotike, tako da povećana konzumacija tih proizvoda nije garancija dobrog djelovanja lijeka. NEKAD se smatralo da je to točno. (ili je članak star, ili doktorica ne ide na predavanja).

moj bioenergetičar kaže da je dobro namazati se "dolje" :P jogurtom. isto tako, svojevremeno mi je dao recept za neki čaj za ispiranje rodnice - i riješila sam se beštije. kasnije mi se nije dalo gnjaviti s kuhanjem čaja :lol: .

od svih lijekova koje sam dobivala, najviše mi je pomogao diflucan (jedna kapsula). a i to sam dobila po savjetu farmaceuta, ne ginekologa. :evil: . već sam godinama mirna po tom pitanju.

koja candida je opasna?
isključivo ona koja se ne liječi.

dakle - napraviti pretrage (šećer obavezno), smiriti tempo života :wink: , uvesti malo više romantike u seks :P ... itd...

ali ovo SUŠENJE SUŠILOM ZA KOSU!!!!!! :shock: :shock:
(smajli koji se kugla po podu od smijeha!!!!)
sorciere

PostPostao/la hfgtrteiv » sub avg 12, 2006 11:59 pm

Ja sam procitala da ako stavis jogurt na tampon i to fino stavis u rodnicu, zapravo, NISTA NE POMAZE, vec se treba u organizam unositi na drugi nacin ti proizvodi, tako sto ih pijemo ili jedemo.

A ovo sa fenom, ja sam probala, i nije tako strasno, vazno je da se posusi dobro, jer se one razvijaju u vlaznoj i toploj sredini.

Drugo, pila sam i taj lijek, pomogao je nakratko.

Sto se tice stresa, to si upravu, i svjesna sam toga, ali danas je i gledanje TV-a stresno :)

Nemam divlji seks :) Znaci to nije jedan od uzroka :)

A doktorica je jako poznata u Hrvatskoj, i ja je jako cijenim, jer je i obrazovana i u trendu je sa svim novim nacinima lijecenja. No ne bih o doktorici :)

Ipak, hvala na savjetu, a imam ja hrpu tekstova o Candidi i na engleskom, pa cu svakako i to postaviti :)
Pozdrav
Lara
slika
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la sorciere » ned avg 13, 2006 9:31 am

lara - ja ne prihvaćam autoritet doktora dok se ne dokaže. puno njih ima ime, lijepo priča - a na kraju doživiš svašta. imala sam susrete "treće vrste" sa straaaaaaašno poznatim doktorima koji su napravili grozne greške.

npr. jedan jako poznati pedijatar - dao je mom djetetu kapi za oči, za koje mi je specijalist rekao da joj mogu oštetiti rožnicu. isti taj, dao joj je kapi za upalu uha - koje ne pomažu. zbog streptokoka je skoro završila u bolnici - jer je rekao da je viroza. itd...

s ginekolozima - još bolja priča. sve kao neki dobri. jedan mi je htio stisnuti cistu na jajniku DA PUKNE :shock: (vrištala na stolu), drugi me (zbog candide) pitao da li perem kadu :? , treći mi rekao dobar dan, koliko imate godina? ja (tada) kažem 40 - a on meni: vi bi se trebali sterilizirati! :shock: pazi, bez pregleda, bez ičega...

tamponi nisu zdravi - ako ih koristiš - izbaci. ja jesam. ako stavljaš jogurt - koristi one tanke rukavice, nikako tampon.

ne znam da li imam negdje recept za čaj za ispiranje (ako se dobro sjećam - neven, kadulja, žalfija, med...)... potražit ću.

i obavezno provjeri šećer.
sorciere

PostPostao/la hfgtrteiv » ned avg 13, 2006 10:56 am

Ma ne, ne, ne govorila sam za ovaj tekst i za doktoricu Vesnu. Nema veze, u svakom slucaju nemam ni ja bas neka iskustva sa doktorima, ali sto se tice mog ginekologa dokazala se kao dobra doktorica. No ne bih sad o povjerenju, svatko od nas ima razlicita iskustva cak i sa npr. vozacima tramvaja pa se ipak vozimo tramvajem :)

U svakom slucaju hvala ti na savjetima, a cekam ja taj recept za caj :)
Kad ga nadjes, molim te objavi ga :)
Hvalaaaaaaaaaaaaa

Pusa svima
Lara
slika
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la AiDa_79 » sri avg 16, 2006 11:55 am

EJJJJJJJJJIIIIIIIIIII Larice moja.Vidim da si imala problema sa bijelim pranjem.Ja s tim mucim muku vec nekoliko godina.Kao i ti isla sam kod milion ginekologa.Nema kakve terapije nisam koristila. meni je bijelo pranje bilo sirkasto i jako me svrbilo, nesnosljivo.Svaki put poslije terapije bude mi bolje ali nakon odnosa vrati se.Na kraju se ispostavilo da sam imala neke gljivice neznam kako se zovu i da sam ih putem spolnih odnosa prenijela na partnera tj mog momka sadasnjeg muza,a da nismo ni znali,jer kod muskaraca nema nikakvih simptoma.Znaci ja njemu pa se izlijecim pa odnos pa on meni vrati ponovo i sve tako dok napokon nismo oboje dobili neke jake tablete da pijemo i strogo bez odnosa tokom terapije.Sad je hvala Bogu sve ok.Imam pojacano bijelo pranje kad trebam dobiti ali je normalno.Jos da ti kazem da te gljivice lako mozes dobiti ako sjedas na solju u nekim Wc-ima i ne mislim samo na javne,zato molim te pripazi. Nadam se da sam ti bar malo pomogla.Pricacemo o tome jos kad se vidimo.
PUSA
AiDa_79

PostPostao/la hfgtrteiv » sri avg 16, 2006 12:07 pm

Loliiiiiiiiii :)
Evo upravo sam na Metronidazolu :)
Valjda ce biti bolje :)
Lara
slika
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la sorciere » sri avg 16, 2006 11:05 pm

ne mogu naći recept za čaj :( ... znam da sam ga negdje spremila, sve preokrenula- i ništa... ali imam ga u "memoriji" ako odnekud iskoči :wink:
sorciere

PostPostao/la hfgtrteiv » čet avg 17, 2006 11:50 am

Ma jooooooooooj nemoj se muciti :)
Ako se sjetis onda super, jer nam svima moze zatrebati :)
Hvalaaaaaaaa
Lara
slika
hfgtrteiv
Beban
Beban

PostPostao/la arkana » sub avg 19, 2006 10:01 am

a ne znam ni ja vise....imam slicne probleme kao ti, taman ih se rjesim obicnim vaginaletama kao ono eto je za mjesec-dva opet. sva sreca, imam jos "municije" za borbu, nisam sve savjete isprobala pa se nadam da ce mi neki od njih pomoc
arkana

Sljedeća

Natrag na Zdravlje Odraslih

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.