Zecija usna...

Moderatori/ce: hana, asja & amra

Zecija usna...

PostPostao/la Mravic » uto okt 21, 2008 7:52 pm

Ne znam da li je ovoj temi ovdje mjesto,ali nisam znala gdje drugo da je smjestim.
Rodila sam sina sa rascjepom usne i nepca tj.sa zecijom usnom.Do sada je imao dvije operacije,operisana mu je usna i nepce,sada ima da operise desni i nos.Zubi mu rastu na desnoj strani koja nije obuhvacena rascjepom,ali na lijevoj koja je obuhvacena nema ni jedan zub.Pa me zanima ako je koja od vas cula nesto o tome ili vidjela da ostavi svoj komentar,mozda mi i pomognete.Hvala :wink:
slika
slika
Mravic
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la MalaPcela » uto okt 21, 2008 8:42 pm

Nekad davno smo malo o tome pričuckale. Evo: http://www.bebano.com/bb/viewtopic.php?t=786

Sad ima dosta novih članova, vjerujem da ima dosta svježih informacija i mišljenja...
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Mravic » čet maj 07, 2009 3:48 pm

Tu sam,na pocetku :( Na zalost...Moram malo da izbacim iz sebe....Zadnja operacija nije uspjela,hrana i dalje izlazi na nos,na nepcetu imaju tri fistule koje nisu zatvorene...
Nas dragi kreten doktor,rekao mi je da su te fistule ventilacija...Joj da mogu psovati na forumu,ali i od toga mi nema nista....Uh...
Nece da me primi dok ne prodje 6 mjeseci,trenutno 5...Kaze da je sve u redu...Pa jel corav,nije sve u redu,kako moze biti u redu,kad na lijevu nosnicu ne moze da dise,kad mu sve tecno ide kroz nos,ako ne obrisem slije se u usta :( Pa dokle vise svega ovoga??Koliko cu ja jos morati da patim,da bi me na kraju Allah obradovao???
I opet operacija,evo ovo mi je napisao doktor iz Zagreba....
Dalje postojanje komunikacija između usne i nosne šupljine i ubrajamo ih u postoperativne komplikacije. Prema literaturi postoperativni nastanak fistula varira u velikom rasponu (od 3% bdo 50%) i ovisi o više čimbenika (kirurgu, tehnici zatvaranja, širini rascjepa i vremenu zatvaranja, odnosno starosti djeteta). Najčešće fistule su na prijelazu tvrdog u meko nepce i iza zubnog grebena. U pravilu bi svaku fistulu trebalo zatvoriti, pogotovo ako svojom veličinom omogućava da hrana i tekućina "prolazi" kroz nos te onemogućava uspostavljane "normalnog" govora. Ponekad su te operacije "teže" od prve operacije zatvaranja nepca jer se sada radi o ožiljnom tkivu. Sa zatvaranjem malih asimptomatskih fistula (kada bitno ne utiču na razvoj govora i vrlo rijetko tekućina izlazi na nos) ne treba žuriti (treba dozvoliti tkivu da se "oporavi" od ranije operacije). No zatvaranje većih fistule ne treba dugo odgađati. Što se tiče zatvaranja nepca, osim fistule, jako je bitno da li dobro funkcioniraju mišići mekog nepca (da li u potpunosti odvajaju usnu i nosnu šupljinu). Da li ste kontaktirali logopeda i otorinolaringologa ? Nakon operacije nepca kod otorinolaringologa treba kontrolirati stanje srednjeg uha (da li nakon operacije dobro funkcionira Eustachijeva tuba-komunikacija usne šupljine i srednjeg uha). Za maksimalnu rehabilitaciju djece s rascjepom usne i nepca jako je važan TIMSKI PRISTUP u liječenju.
slika
slika
Mravic
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la lekica » čet maj 07, 2009 6:21 pm

mravic, nemam ti bas neki pametan savjet dati.nadam se da ce to sve uskoro biti iza vas i da sejo nece imati vise problema.znam da ti je tesko al izdrzi jos malo i aBd sve ce biti ok.znam kad je djete u pitanju da covjek ludi od sekiracije al ti si jaka i hrabra zena,skupi jos malo snage.
sto se doktora tice ,neznam jeste li trazili drugo misljenje to je uvjek pametno uraditi.saljem veliki zagrljaj i tebi i seji. :141
slika
slika
lekica
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Mravic » čet maj 07, 2009 6:45 pm

Hvala ti lekice,puno...
Mi smo trenutno kod glavnog hirurga,drugog ovdje nema...Zbog toga sam i trazila informacije o hirurzima u Sarajevu...A sve su prilike da cemo ici u sarajevo...
Pitala sam koliko kosta operacija u Zagrebu oko 1700KM...
slika
slika
Mravic
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Disa » čet maj 07, 2009 8:34 pm

Ja vam samo zelim puuuno srece i hrabrosti da to sve prebrodite.
Elvis&Benjamin
Disa
Beban
Beban

PostPostao/la Lelali » čet maj 07, 2009 9:09 pm

Mravic,zao mi je sto kroz takve stvari prolazite,do sada si presla jako dug put nije jos puno borbe ostalo do cilja,izdrzi jos malo i nadam se iskreno i od srca ti zelim da to sve na kraju bude u redu i da mali Sejo nema nikakvih problema sa svojim usnicama i nosicem.
Veliki zagrljaj podrske ti saljem!
Lelali
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Mravic » čet maj 07, 2009 9:22 pm

Hvala vam i ja se nadam da ce sve biti u redu i da ce imati sto manje operacija i da ce to sve hrabro da podnese,kao i do sada :141 :141
slika
slika
Mravic
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la marcela » čet maj 07, 2009 9:37 pm

Uh iskreno ja ti savjetom ne mogu nazalost pomoci, ali ti mogu dati moralnu podrsku..
aBd nadajmo se da ce biti sve ok,i da cete izdrzati sve te torture i na kraju izaci kao pobjednici.. i po mom misljenju bi ipak trebala potraziti misljenje i nekog drugog doktora ako je to moguce. jer iskreno ima i doktora losih i nemarnih za nepovjerovati..
zato vam saljem puuuno vibrica i ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da sve prodje najbolje moguce.. drzite se, uz vas smo.. :145

(asja & amra udarila par entera na vibrice)
marcela
Nova bebica
Nova bebica

PostPostao/la Mravic » čet maj 07, 2009 9:40 pm

Ma nece to jos biti,mislim na te operacije,nece se uskoro dogoditi,ali ipak hvala,jer poznajete me,ja se brinem i brinem oko toga,ne spavam,slabo jedem i sve me to jako izmori,pa zbog toga je lakse kada sa nekim tu muku podijelim osim sa M...
slika
slika
Mravic
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Mejana » čet maj 07, 2009 9:54 pm

ne znam puno o toj urodenoj anomaliji ali sam tu i tamo nekada procitala da se to zaista uspjesno lijeci operacijama da ne ostaje nikakav trag. ja samo mogu reci da uvijek treba konsultirati vise doktora i cuti razna misljenja jer stvarno ima nemarnih i neukih doktora pa nikada covjek ne zna na koga nabasa.
nadam se da ce te rijesiti taj problem cim napuni 6 mj. nije tako puno ostalo. jos malo sabura i bice sve ok.
hvala Bogu pa se moze izlijeciti
slika
Mejana
Beban
Beban

PostPostao/la moja medena » pet maj 08, 2009 8:18 am

Mravic, nemam ti bas neki pametan savjet za dati, ali malo cu se probati raspitati pa ti javim, ako nesto saznam. Zalim ti puno srece i da ABD sve ubrzo bude iza vas. Tebi i Seji saljem jedan :141
slika
slika
moja medena
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la ena » pet maj 08, 2009 8:52 am

I od nas jedan :145 za tebe i Seju!
slika
ena
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la bina » pet maj 08, 2009 9:44 am

Mravic,bas mi je zao sto morate kroz to sve da prolazite.Ali jos malo i uspecete nadam se.Budi jaka.Uz vas smo i vibramo da bude sve kako treba :wav2: :wav2: :wav2:
slika

slika
bina
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la mamica28 » pet maj 08, 2009 9:50 am

zao mi je sto nemam pametan savjet ali vam saljem veliki :125 nadam se da ce pomoci
mamica28
Beban
Beban

Sljedeća

Natrag na Zdravlje Djece

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.