Obavezno predškolsko obrazovanje

Moderatori/ce: omi, asja & amra

Obavezno predškolsko obrazovanje

PostPostao/la hana » čet sep 02, 2010 8:09 am

Na osnovu člana 16. Okvirnog zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“, broj: 88/07), a shodno članu 31. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju (''Službene novine Kantona Sarajevo'', broj: 26/08 i 21/09), Ministar obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo raspisuje

JAVNI POZIV RODITELJIMA DJECE OBVEZNIKA PREDŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA U KANTONU SARAJEVO ZA PRIJAVU I UPIS DJECE U PREDŠKOLSKE USTANOVE

I
Obveznici predškolskog odgoja i obrazovanja, shodno važećim propisima, su sva djeca koja 01. septembra 2010. godine imaju navršenih pet (5) godina života.

II
Uz prijavu za pohađanje obaveznog programa predškolskog odgoja i obrazovanja za dijete - obveznika predškolskog odgoja i obrazovanja, potrebno je dostaviti i slijedeću dokumentaciju:
1. Kopiju prijavnice prebivališta i kopiju lične/osobne karte jednog roditelja ili staratelja,
2. Izvod iz matične knjige rođenih za dijete (original ili ovjerena kopija) i
3. Ljekarsko uvjerenje za boravak djeteta u vrtiću.

Prijava za pohađanje obaveznog programa predškolskog odgoja i obrazovanja djeteta je
sastavni dio Javnog poziva i dostupna je na web stranici Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo (www.monks.ba), u prostorijama Kantona Sarajevo, (Ulica Reisa Džemaludina Čauševića 1- prizemlje- šalter sala) i na lokacijama predviđenim za prijavljivanje djece, datih u članu III ovog javnog poziva.

III

Prijavu i prateću dokumentaciju iz člana II Javnog poziva podnosi roditelj ili staratelj djeteta lično,
od 02.09.2010. godine do 17.09.2010. godine,
od 09.00 - 12.00 sati i od 16.00 – 18.00 sati.
u vrtićima JU „Djeca Sarajeva“ i u osnovnim školama, kako slijedi:

JU „DJECA SARAJEVA“:
Naziv vrtića Adresa
1. Vrtić “Biseri”, Očaktanum 60
2. Vrtić “Pčelica” Jekovac 1
3. Vrtić “Bajka” Vrbanjuša 138
4. Vrtić “Šareni voz” Odobašina 10
5. Vrtić “Slavuj” Josipa Vancaša 25
6. Vrtić “Šenoina” Šenoina 28
7. Vrtić “Višnjik” Bolnička 38
8. Vrtić “Leptirić” Kranjčevićeva 23
9. Vrtić “Lane” Hermana Koste 3
10. Vrtić “Vrapčić” Husrefa Redžića 5
11. Vrtić “Skenderija” Skenderija 20
12. Vrtić “Trešnjica” F. Merzuka
13. Vrtić “Ilijaš” 19. juli
14. Vrtić “Makovi” Maka Dizdara 12
15. Vrtić “Iskrica” Patriotske lige 16
16. Vrtić “Rosica” Paromlinska 7
17. Vrtić “Kekec” Ferde Hauptmana 36
18. Vrtić “Mašnica” Kemala Kapetanovića 30
19. Vrtić “Košuta” Aleja Lipa 49
20. Vrtić “Aprilski cvjetovi” Envera Šehovića 1
21. Vrtić “Lastavica” Gradačačka 145
22. Vrtić “Dunje” Brčanska bb
23. Vrtić “Labudovi” Prvomajska 41
24. Vrtić “Srećica” Dobrinjske bolnice 4
25. Vrtić “Radost” A. Bojovića bb
26. Vrtić “Dječiji grad” Olimpijska bb
27. Vrtić “Ribica” Igmanski put 85
28. Vrtić “Zeko” Adema Buće 56

OSNOVNE ŠKOLE:
Naziv ustanove / opština Adresa
1. OŠ “9. maj” Hadžići Bjelašnička 59, Pazarić
2. OŠ “Hilmi ef. Šarić” Tarčin Bratstva jedinstva 38, Tarčin
3. OŠ “Podlugovi” Ilijaš Polomska 189, Podlugovi
4. OŠ “Srednje” Ilijaš Srednje bb, Srednje
5. OŠ “Mehmed beg K. Ljubušak” Centar Braće Begić 19, Sarajevo
6. OŠ “Hasan Kaimija” Centar Cicin han 93, Sarajevo
7. Katolički školski centar- Osnovna šk. Centar Mehmed paše Sokolovića 11, Sarajevo
8. OŠ „Silvije Strahimir Kranjčević“ Mehmed paše Sokolovića 2
9. Prva osnovna škola Ilidža Mala aleja 15, Sarajevo
10. Treća osnovna škola Ilidža Nasihe Kapidžic Hadžić 1, Sarajevo
11. Peta osnovna škola Ilidža Umihane Čuvidine 58, Sarajevo
12. Šesta osnovna škola Ilidža Barska bb, Sarajevo
13. Sedma osnovna škola Ilidža Mostarsko raskršće 3, Sarajevo
14. Osma osnovna škola Ilidža Ilirska 2, Sarajevo
15. Deveta osnovna škola Ilidža Rakovička cesta 339, Sarajevo
16. OŠ “Pofalići” Novo Sarajevo Ivanjska 1, Sarajevo
17. OŠ “Velešićki heroji'' Novo Sarajevo Velešići 2, Sarajevo
18. OŠ “Kovačići” Novo Sarajevo Zagrebačka 22a, Sarajevo
19. OŠ “Zajko Delić” Vogošća Slatinski put 3, Vogošća
20. OŠ “Izet Šabić” Vogošća Donji Hotonj bb, Hotonj
21. OŠ “Porodice ef. Ramić” Vogošća Nova cesta 62, Vogošća
22. OŠ “Zaim Kolar” Trnovo Dejčići, Trnovo
23. OŠ “Ćamil Sijarić” Novi Grad Braće Mulić 16, Sarajevo
24. OŠ “Umihana Čuvidina” Novi Grad Smaje Šikala 1, Sarajevo
25. OŠ “Sokolje” Novi grad Numan-paše Ćuprlića do br. 17, Sarajevo
26. OŠ “Edhem Mulabdić” Stari Grad Konak 1, Sarajevo
27. OŠ “Šejh Muhamed ef. Hadžijamaković” Stari Grad Iza Hrida 11, Sarajevo
28. OŠ “Vrhbosna” Stari Grad Baruthana 60, Sarajevo

IV

Kako su u Budžetu Kantona Sarajevo odobrena sredstva za ovu namjenu ograničena, za djecu-obveznike predškolskog odgoja i obrazovanja koja će pohađati neku od privatnih predškolskih ustanova, upisanih u Registar predškolskih ustanova Kantona Sarajevo, nije obavezan prelazak u drugi vrtić, pod uvjetom da te ustanove provode obavezan program predškolskog odgoja i obrazovanja, koji je donio ministar obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo.
Za pomenutu djecu, u privatnim predškolskim ustanovama, Ministarstvo obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo neće subvencionirati troškove pohađanja obaveznog programa predškolskog odgoja i obrazovanja.

NAPOMENE:

Roditelji su obavezni prioritetno prijaviti dijete u najbliži vrtić predškolske ustanove (vrtići- označeni za prijavu). Ukoliko nema mogućnosti za navedenu prijavu (vrtić udaljen od prebivališta), dijete se tada prijavljuje za pohađanje obaveznog programa u najbližoj osnovnoj školi.
Za djecu koja posjeduju ljekarsko uvjerenje za pohađanje predškolske ustanove u školskoj 2010./11. godini, nije potrebno pribavljati novo ljekarsko uvjerenje.

Dodatne informacije u vezi sa realizacijom aktivnosti vezanih za upis djece mogu se dobiti putem telefona, broj: 033/ 56 21 32. Kontakt- osoba u Ministarstvu obrazovanja i nauke je Adisa Kadrić- Hota ili na upisnim mjestima.
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la hana » čet sep 02, 2010 8:11 am

Za više informacija posjetite:

http://portal.monks.ba/start/
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Lelali » čet sep 02, 2010 10:25 am

Pogresan kometanr :oops:
Lelali
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la MalaPcela » čet sep 02, 2010 3:44 pm

Znaš šta, Hana, sad me nešto huja uhvati. Koliko god ja smatrala da je vrtić neprocjenjiv u odgoju djeteta i da svakom djetetu treba omogućiti da ide u vrtić, ovo je pljačka, bezobrazluk i monopol. Jbt, nisu u stanjuu provesti obavezno osnovno obrazovanje. Sela su nam puna djece koja se ne opismenjavaju jer ih roditelji ne šalju u školu, a da o romskim i drugim marginalnim grupama u kojima se djeca čak ni u matičnu knjigu rođenih ne upisuju, ne govorim.

Šta sad oni mene tjeraju? Da ja prijavim kao da mi dijete ide u vrtić (u kojem žive bubašvabe, a dvorište nastanjuju narkomani i dileri) i da ga ne šaljem. I nigdje ne piše koliko se subvencionira a koliko roditelji plaćaju. Ako je obavezno, roditelji ne bi trebali plaćati, a onda je to krađa od države, i, posredno, od nas.

A ovo sam ja pitala onog UPPKS a on se svezao za pedofiliju. Dakle, ovo je prednost. Vrtići u registru ti mogu izdati potvrdu, ostali ne mogu.
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la hana » čet sep 02, 2010 4:04 pm

Naravno da te fata huja.
Tek kakve je mene juče uhvatila, nakon što nam je učiteljica saopštila da je osnovno školovanje obavezno i besplatno, dok sam 4 radne sveske svog dijeteta uredno platila 50 KM.
Zadnja izmjena: hana; čet sep 02, 2010 10:07 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Lelali » čet sep 02, 2010 6:04 pm

Samo me zanima sta u slucaju da ne ne prebacis dijete u neki od ovih vrtica.
Novcana kazna? Zabrana skolovanaj?

I zasto ne puste jadnu djecu jos jednu godinu,
Ispade da ce osnovna skola trajati 10 godina.
Lelali
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Eowyn » čet sep 02, 2010 6:05 pm

MalaPcela je napisao/la:A ovo sam ja pitala onog UPPKS a on se svezao za pedofiliju. Dakle, ovo je prednost. Vrtići u registru ti mogu izdati potvrdu, ostali ne mogu.

I time konkurentniji od drugih i to zbog nametnutih administrativnih kriterija, a ne onih koje ja kao roditelj smatram bitnim.
Sve se opet vrti oko novca i moci: ko ce zaraditi od raznoraznih taksi, rjesenja, odobrenja... ko ima bolje poznanike i veze. Kome ce dodatni novci iz budzeta....

Nigdje price o poboljsanju uvjeta i necega sto ide u korist djetetu. Fuj vise!
Wherever you go, there you are…
slika
Eowyn
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Mai » čet sep 02, 2010 7:25 pm

A, da ne pricamo o potpunoj nemogucnosti ispunjavanja ovog uslova u manjim sredinama gdje vrtici ne postoje.
Sve nam je naopako, pa i ovo!
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la kikica » pet sep 03, 2010 8:48 am

Moja kćerka tek za dvije godine će ispuniti uslove za osnovnu školu, jer hvala Bogu pa se rodila krajem oktobra, i ne pada mi na pamet da je šaljem ranije, i opet hvala Bogu na tomu.
A već sada razmišljam šta ću sa tim "obaveznim" predškolskim ...!?
Meni se ne daje. Čuva je moja majka, na čistom je vazduhu, ima igru, ima učenje kroz igru, ima društvo, ima zdravu prehranu, dobar odgoj - šta joj još to treba?
Možda griješim - ali razmišljam o tome da nađem koliku kaznu moram platiti, da je ne šaljem iduće godine, i kakva je sankcija uopšte?!
kikica
Beban
Beban

PostPostao/la MamaMia » pet sep 03, 2010 9:18 am

Ovo fakat ne izgleda da je uradjeno s dobrom namjerom kako god na to pogledas. Znaju da su javni vrtici pretrpani. Neki dan mi u vrticu Zeko kazu imaju jednu mjesanu grupu od 40 djece i jednu vaspitacicu na njih toliko! (i to jedna ujutro, jedna popodne). Sto prvo to ne srede pa onda uvedu obavezno predskolsko. Kakav li ce odmjer tek sada da bude?
slikaslika

Najvažnije stvari u dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihvatanje i ohrabrivanje. - B. Miller.
MamaMia
Moderator
Moderator

PostPostao/la MamaMia » pet sep 03, 2010 9:47 am

OBAVEZNI PROGRAM
ZA DJECU U GODINI PRED POLAZAK U ŠKOLU

http://portal.monks.ba/start/LinkClick. ... &tabid=188
slikaslika

Najvažnije stvari u dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihvatanje i ohrabrivanje. - B. Miller.
MamaMia
Moderator
Moderator

PostPostao/la hana » pet sep 03, 2010 11:23 am

Bez ikakve primisli da kritikujem predviđeni plan i program, moram reći da je više nego pretjeran. Ovo što su oni planirali " obraditi " u vrijeme trajanja obaveznog predškolskog obrazovnje moje dijete prvačić neće obraditi do kraj drugog razeda.

Ne bih željela niti omalovažavati odgajateljice u vrtićima, ali nema teoretske šanse da one 10 % od predviđenog pređu sa djecom koja će pohađati obavezno predškolsko obrazovanje.
Razloga je više, ali najbitniji je da vrtičke grupe broje već sada po min. 30 djece. I sad u te grupe dodati i djecu koja moraju pohađati predškolsko - nema šanse ni imena da im popamte za šest mjeseci.

Iz ovog plana i programa ja vidim da piše da je obavezno pohađanje u trajanju od 6 mjeseci. Medjutim koliko se ja sjećam u pokušaju da se predškolsko uvede prošle godine, bilo je određeno da su prvačići obavezni polagati predškolsko određeni broj sati.

Ja vjerujem da je sada princip ostao isti, ali to nisu nigdje napisali.
Ako se dobro sjećam bilo je obavezno pohađati 100 sati predškolskog, i mi smo računali da je to otprilike 2 sata dnevno.
I znam da je bilo besplatno.
Sigurna sam da je i u ovom pokušaju predviđeno na isti način, jer nema šanse da bi Kanton plaćao puni boravak djece u trajanju od šest mjeseci.

Vjerujem da je i sada sve to na istom tragu, ali fakat nigdje nisu napisali koliko vremenski dijete treba provesti u predškolskom i od kad do kad. ( nrp. od 10.00 do 12.00 )

Sigurna sam da se svi sjećate naše pacje škole, barem sam je ja polagala. I tada, prije 30 godina, je bila obavezna. ( pa nek neko kaže da Tito nije bio vizionar :wink: )
Iako sam išla u vrtić bila sam obavezna u maju mjesecu pohađati pacju školu, a u septembru sam upisala prvi razred.

Ne znam šta sad ovim ( kako bi ih nazvala?! ) treba da otkrivaju toplu vodu?!
slika

slika
hana
Moderator
Moderator

PostPostao/la mala princeza » pet sep 03, 2010 2:25 pm

Moja kcerka ide u privatni vrtic koji nije upisan u Registar predskolskih ustanova Kantona Sarajevo. Da je vrtic upisan u Registar situacija bi bila cista,"nije obavezan prelazak u drugi vrtić, pod uvjetom da te ustanove provode obavezan program predškolskog odgoja i obrazovanja, koji je donio ministar obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo.
Za pomenutu djecu, u privatnim predškolskim ustanovama, Ministarstvo obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo neće subvencionirati troškove pohađanja obaveznog programa predškolskog odgoja i obrazovanja. "
Za Ministarstvo obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo ona kao da ne ide u vrtic. Da li to znaci da cu ja morati lagati i u prijavi napisati da ona ne ide uopce u vrtic, prijaviti je najblizoj OS ili...
Da li neko zna kako postupiti u ovakvij situaciji. Vjerujem da nismo jedini sa ovakvom dilemom :roll:
mala princeza
Nova bebica
Nova bebica

PostPostao/la MalaPcela » pet sep 03, 2010 3:47 pm

Mene samo zanima šta je sankcija, pa da odmah počnem štekati lovu za kaznu. Jer ja ga u ove ovdje pobrojane neću slati.
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la mamolina » sub sep 04, 2010 11:20 am

Nije 100% provjereno ali moja prijateljica koja je u odboru jedne OŠ tvrdi da će predškolsko obrazovanje biti organizirano u vrtićima u periodu od 17:00-19:00 dakle dva sata. Nakon što vrtić završi sa regularnim radnim vremenom baš zbog pretrpanosti istih i da se neće plaćati.
mamolina
Beban Senior
Beban Senior

Sljedeća

Natrag na Obdanista, igraonice, tete cuvalice...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.