Grcevi materice u trudnoci

Sredina - Za mnoge najljepsi period trudnoce

Moderatori/ce: MalaPcela, DinKa, asja & amra

PostPostao/la ejana » pon avg 25, 2008 8:48 am

Hvala djevojcice :145
slikaslika slika
ejana
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la MamaMia » uto avg 26, 2008 4:33 pm

ejana nadam se da ce to brzo proci, odmaraj. Od ceg se to dobije u trudnoci?
slikaslika

Najvažnije stvari u dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihvatanje i ohrabrivanje. - B. Miller.
MamaMia
Moderator
Moderator

PostPostao/la ejana » uto avg 26, 2008 7:28 pm

Previse se trbusni misisci "razvuku" tako da je dovoljan jedan nagli pokret i eto upale.
Sada koristim ovaj pojas-kais koji mi stvarno pomaze.

slika
slikaslika slika
ejana
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la MACA » uto avg 26, 2008 7:55 pm

ejana je napisao/la:Previse se trbusni misisci "razvuku" tako da je dovoljan jedan nagli pokret i eto upale.

Ejana, moraš li sad da miruješ zbog toga? Želim ti da te ti bolovi popuste, i da što lakše izguraš do kraja trudnoće.
slika

slika
MACA
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la asja & amra » uto avg 26, 2008 8:01 pm

Ejana :141
A. 21.10.2006.
E. 1.8.2010.
asja & amra
Moderator
Moderator

PostPostao/la ejana » uto avg 26, 2008 8:25 pm

MACA je napisao/la:
ejana je napisao/la:Previse se trbusni misisci "razvuku" tako da je dovoljan jedan nagli pokret i eto upale.

Ejana, moraš li sad da miruješ zbog toga? Želim ti da te ti bolovi popuste, i da što lakše izguraš do kraja trudnoće.

Dr. mi je rekao da mirujem al da se moram i kretati. Ne smijem nista tesko dizati i da moram nositi ovaj pojas-kais.

Sve vas :131
slikaslika slika
ejana
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la maja » sri avg 27, 2008 8:11 am

samo nek znas sta je, da se ne brines
i da ne boli mnogo :*
braco 19.10.2006
seka 20.11.2008
beba 17.04.2011
maja
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Okica » pon mar 15, 2010 7:11 pm

eh drage moje, nazalost evo i mene u stanju mirovanja :)
U cetvrtak na poslu osjetim strasan pritisak u donjem dijelu stomaka svaki put kad ustanem. I mislim ja, to je od sjedenja citav dan i sl, ali srecom muz me natjera da nazovem Divanovica i pitam ga sta misli o tome. On me naruci na pregled, kad ono kontrakcije. Prepise Gynipral 2 x po pola i 2 puta dnevno apaurin po 2 mg. i naravno mirovanje,
Dok mirujem, dakle bez apsolutno nikakvih "radnji" po kuci, sve je ok, ali evo jucer, odem autom do mercura, lagalno prohodam i vratim se kuci, bol se javi. Nije to nikakva strasna bol, ali hebi ga.
Dr je savjetovao da ih pijem do sljedece kontrole (15 tak dana) i naravno, ne daj Boze da se bol vrati, da dodjem i ranije.
Koliko je cesto takva pojava u 2 tromesjecju, koliko je opasno? Naravno da cu mirovati (a po pehu stan u pola krecenja, toliko sam se radovala a sad sjedim i gledam).
slika

slika

slika
Okica
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la dino12 » pon mar 15, 2010 8:19 pm

Draga Okice ja bih ti preporucila da se pridrzavas uputa koje ti je doktor preporucio,pusti i krecenje i hodnju ,gledaj da sto vise odmaras.Ne znam dali pijes Mg,ali on je jako dobar ukoliko imas kontrakcije materice(ja ga pijem od samog pocetka ,skoro )i mogu ti reci da pomaze.. :D
Pozdrav i pomazi pupu... :wink:
slika
slika
dino12
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Okica » pon mar 15, 2010 9:01 pm

ma odmaram ja, nego hocu reci da nikada nije onako kako planiras. Dva mjeseca razmisljam samo o krecenju, kako, sta, koja boja i sl, i onda sipak, sjedi i gledaj, a ja bas uzivam u tim radovima.
Mg pijem zbog grceva u nogama, po jednu sumecu dnevno.
slika

slika

slika
Okica
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la Mai » uto mar 16, 2010 8:35 am

Zaboravi na krecenje dok ti dr. ne kaze ili organizuj da to prodje potpuno bez tebe (ako mozes naravno).
Mnoge od nas smo imale grceve/kontrakcije, vazno je da je grlic u redu i da se ne otvara ili skracuje (a i to nije nesto toliko strasno, koliko sam ja vidjela dosta je cesto). Uzimaj terapiju, nemoj nositi tesko i miruj i sve ce biti u redu ako Bog da!
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la asja & amra » uto mar 16, 2010 9:39 am

Miruj molim te. :141
A. 21.10.2006.
E. 1.8.2010.
asja & amra
Moderator
Moderator

PostPostao/la Okica » uto mar 16, 2010 10:47 am

hvala drage moje :)
Mirujem zaista, dijete mi je kod mame, sestra i zaova ce mi doci da pomognu oko stana. Nista ne radim, bas nista, jer prioritet je da sve prodje kako treba.
Hvala Bogu pa ne osjecam vise bolove, bebica se mice, i sve ce biti aBd dobro. U cetvrtak idem i ja kod mame, dok suprug ne zavrsi krecenje.
Koliko god se ponekad ljutila na muski dio :), ako nikad prije, ovo mi je pokazatelj koliko znaju biti dobri :), ne da mi ni kasiku da pomjerim.
Ljubim vas i hvala na podrsci!
slika

slika

slika
Okica
Vise i ne spavam
Vise i ne spavam

PostPostao/la amka » sub mar 20, 2010 1:21 pm

Drage moje,
hvala na podijeljenim iskustvima- sad mi je stvarno malo lakse.

Ja sam sad u 16 sedmici (prva trudnoca), ali vec oko 10/e sedmice (a mozda i prije) ja sam osjecala bolove u donjem dijelu stomaka (najslicnije menstrualnim bolovima). To bih spomenula doktorici ( dosta raje mi je reklo da je bolje da idem u drzavnu ustanovu nego kod privatnika, pa ja tako u dom zdravlja).
Ranije sam, prije trudnoce, nekoliko puta bil kod iste doktorice i cinila mi se ok.

Na prvom UZV (ginekoloski) mi je ubacila onu sondu, ali ja tek kasnije skontam, da ona sonda nije imala nikakvu zastitu (kondom ili neku jednokratnu foliju), nego tako valjda svima gura....fuj...
a ja valjda ono nekako malo raspamecena ne znam sta da ocekujem na tom pregledu, tek se ustanovljava trudnoca... da sam skontala ustala bih ja odmah, al...
Valjda mi nije prenijela kakvu infekciju.

Hajd da vas ne zamaram previse (a moram nekom da se pozalim :( ).
Mene cese koza po nogama, prsima, vratu ispod kose.... kaze dr. ma to je ok

Ja sam imala jake mucnice, ali nisam povracala, samo nisam nissta mogla da jedem i i to kazem dr.- ona veli jedi sta mozes (a ja ne mogu dosovno nista, strah me da plod ne uskracujem za korisne tvari).

onda me u 10 dana spucaju dva oooooogromna herpesa na usnama, kaze ona- pa to ti malo pao imunitet. Pa ja je opet pitam trebam li kakvih dodatnih vtamina i nesto- kaze dr jok.

Nijednom me nije izvagala, nije mi rekla kako se racuna trudnoca, koji je ocekivani datum i sl.

Muz je insisirao da odmah otvorim bolovanje- sto je bilo najpametnije sto sam dotad uradila (a dr. rekla neka me jos melo neka radim- a posao mi stresan...)

Helem- javise se meni t bolovi, kao menstrualni, pa onda jake glavobolje. Dr. kaze nista to, "ti si preveliki pekmez" (doslovno mi tako rekla), da eto uzmem 1 apaurin od mg.
Ja pokusavala privatno do dr. Dizdarevic ali je nikako nisam uganjala, u Skerlica me nisu primili, jer imam kao karton u Domu zdravlja.
Nadjem na netu da se smije paracetamol protiv bolova i ja stvarno samo bas kad moram (ali to su jake, jake glavobolje- moram svaki put oplakat) popijem po pola paracetamola.
i onda opet joj na pregledu, kazem da su mi ti bolovi stvarno jaki da ne mogu ni da sjedim ni da lezim (a fakat, ako na bok legnem, to su tako jaki bolovi da je to prestrasno) i onda mi kaze, pa onda uzmi 3 x 2 mg apaurin. Ja pitam pa je l to puno, koja je max. doza. Onda opet meni da sam razmazena, da se smije to tako uzimat, a ja joj rekla da pijem pola paracetamola za glavobolje. I tu me napala, kaze nisi ti pola zene- uzmi cijeli.
Ali nisam ja.
Sve se tako uzdam u Bozju pomoc i mislim da ce abd biti ok.

izvinjavam se sto sam otisla predaleko-
uglavnom, iz nekog razloga tu doktoricu prebace u neku drugu ambulantu i ovdje dodje neka nova i ja ponovoim sve sta se desavalo, i prijatno se iznenadih kad me saslusa do kraja (obicno si kao na traci).
Helem, rekla je da se ti bolovi niposto nisu smjeli zanemarivati, jer su to sve kontrakcije materice i da maltene pocetak porodaja (odnosno pobacaja u ranoj trudnoci) i dala mi je dabroston 10 mg x2 dnevno i 3 x apaurin 2 mg i da ni sucajno ne smijem trpiti te bolove (a ja sam sve kontala, hajd da ne stetim bebi, uzimacu ako bas moram).
Na prosloj kontroli mi je rekla da i imam taj prijeteci pobacaj i d amoram strogo lezati (samo krevet - wc). i stvarno, cim se malo uznemirim stanje mi se pogorsa, a ne mogu bas nonstop pit apaurine.
Bolove osjecam kao ostar bol obostrano, a sad malo vise (puno vise) na lijevoj strani (recimo predjelu jajnika)...

Za nekoliko dana idem kod dr.Dizdarevic pa cemo vidjeti.

Stvarno sam zabrinuta i odmah mi se place pa onda vidim da naprezem stomak...
A dr. mi je rekla da je materica osjetljiva po pitanju kontrakcija misica i da svako uzrujavanje moze dovesti do kontrakcija.

nemam stvano nikavih razloga za sekiraciju (osim bebe i trudnoce- samo molim Boga da bude sve ok, bez bilo kakvih deformacija i zdravo...)

Sorry jos jednm na duzini posta. Nemam ni nekog zakljucka osim da ne zanemarujete bilo kakve signale koje same najbolje osjecate.

Svako dobro svima.
amka
Nova bebica
Nova bebica

PostPostao/la MalaPcela » sub mar 20, 2010 4:49 pm

Bit će sigurno ok, ali ne smiješ nikave promjene u trudnoći zanemarivati ni misliti "ma to je ok". Ne mora biti Dizdarević, mogla si otići kod bilo kojeg drugog privatnika, takav tretman ne bi doživjela. Ne vidim zašto su ti rekli da ti je bolje u državnoj instituciji - nas je pola (ako ne i više) trudnoću vodilo kod privatnika bez ikakvih neugodnih iskustava. Samo po doznake za bolovanje i uputnicu za porod moraš otići svom porodičnom ljekaru, odnosno u dom zdravlja ili Skerlićevu.

Ako te Dr Dizdarević ne može primiti odmah, zovi redom ove uglednije, vidi kod koga ćeš najprije doći na red.
MalaPcela
Bebanolog
Bebanolog

PrethodnaSljedeća

Natrag na 2 Tromjesjecje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.