Grcevi materice u trudnoci

Sredina - Za mnoge najljepsi period trudnoce

Moderatori/ce: MalaPcela, DinKa, asja & amra

Grcevi materice u trudnoci

PostPostao/la lelana » sub jan 06, 2007 10:15 pm

Evo Mai me je pitala o kontrakcijama u trudnoci. Evo da ponovim za ove koji ce tek procitati, koji su imali slicnih iskustava, ali i za one koje potencijalno mogu dobiti iste ili slicne reakcije (ne daj Boze, najbolje da svima prode sve bez problema, ali nazalost problemi se desavaju i bolje je znati kako se s njima suociti). U subotu ujutru (prvi dan Bajrama) osjetila sam lagane bolove u donjem dijelu stomaka, zapravo u predjelu jajnika. To su bolovi koji su najslicniji onima kad vas inace blago pocne boliti stomak. S obzirom da sam svjesna da se materica siri u trudnoci kao balon i da se tako stvara pritisak na okolne organe mislila sam da ne trebam odmah panicariti i da su to vjerovatno normalni bolovi u trudnoci. Napominjem da je meni ovo prva trudnoca i da nemam bas nikakvih prethodnih iskustava. Zato sam taj dan obisla samo svekrvu i tetku, koje zive blizu mene i nisam isla vise nigdje... Onda sam dosla kuci i negdje oko 23h sam skontala da ja i dalje imam iste bolove. Nisam imala koga pitati osim rodice koja se nedavno porodila pa sam je nazvala, a ona mi je dala super savjet, a to je da me 15 minuta voznje do bolnice ne kosta nista i da je bolje da se tako uvjerim da je sve uredu pa cu onda mirno spavati i necu sebi nabiti jos gori psiholoski pritisak. Tako sam oko ponoci otisla na GAK i uradili su mi ginekoloski pregled, rekli da vjerovatno imam bakterija koje treba iscistiti, a to i sama znam. Onda su me na nekom prahistorijskom ultrazvuku pregledali abdominalno i rekli da je dijete zivo :!: i da ona tu vise nista ne moze vidjeti, i ako hocu, odnosno ako i dalje budem imala bolove, sutra dodem te da me ona jedino moze poslati hirurgu ili urologu. Ovo je slusao i moj muz...Neznam sta bi mi to hirurg trebao pomoci... Uglavnom s obzirom da sam ja bebu osjecala, te da su se KCS (otkucaji cedinjeg srca) registrovale, bilo mi je lakse jer mi je beba najvaznija, i kontam ako mi ne prestane poslije praznika otici cu kod svog doktora iako sam trebala tek 13 januara. I eto onda me je brinulo sto su me pregledali ginekoloski (to me je bolilo) i sto jos uvijek imam bolove, pa sam nazvala u cetvrtak doktora, a juce tj. u petak sam bila kod njega. I nakon ultrazvuka mi je rekao da je beba Hvala BOgu dobro, da mi je grlic zatvoren, sto znaci da nema nikakvog prijeteceg pobazaja i slicno. Vec ranije je on meni rekao da popijem ponekad apaurin od 2 mg ako me jace zaboli jer ta kolicina ne dopire do bebe a materica se postupno opusta. Medutim ja sam to izbjegavala, a i nije me puno bolilo... Ali sam zadnjih dana postala jako nervozna (cak sam pocela pusiti po 5 cigara dnevno), neki dan sam iz auta pocela vikati na policajca i sva sam se uznemirila, kad se vozim u autu jako sam nervozna jer se stalno plasim da ce nas neko od budala nepazljivih udariti jer niko ne vodi racuna kako se ponasa u saobracaju...Isto tako dizala sam ne pretesko ali nekih 5/6 kg ako idem u prodavnicu (jer mi je mrsko stalno muza cekati i vuci sa sobom u prodavnicu za sve), pa onda bih cistila po kuci ko luda, prekjuce sam htjela da se popnem na stolicu da cistim gornji dio kuhinje, prozor u kuhinji koji je doduse nizak i ne treba mi stolica al eto takvi pokreti istezu matericu i povlace je zajedno sa bebom u neprirodan polozaj. Hvala Bogu nisam stigla, a da ja to neznam pa ne bi mi ni bilo, nego ionako stalno nesto izucavam i puno stvari znam, al dzaba nesto me povuklo...Trece ljudi oko vas uopce ne paze na trudnice, narocito ove starije generacije koje stalno govore a kako smo mi radile, teglile, nosile...i opet rodile...A o mrtvo rodenoj djeci (ne daj Boze nikome) niko ne govori, a to je u neki vakat bilo pa skoro normalno da se takve stavri desavaju...i tako neko kao ja pomisli da mi danasnje generacije nismo stvarno malo previse pekave i razmazene, pa eto kako su mogli oni mogu i ja... Al zaboravim da tad nije bilo gotovo nikakvih istrazivanja i da su svi manje vise bilo polupismeni...Eto to bi mogli biti razlozi zbog kojih sam dobila te grceve. Inace ne radim pa nemam nekih stresova na poslu i uglavnom spavam koloko hocu, kuham ako hocu, radim sve sto hocu... Uglavnom meni doktor kaze da pijem po jedan apaurin dnevno nekih 5 dana, te da mirujem, da ne dizem nista, jer bolje je sprijeciti nego kasnije lijeciti ako bi to uopce bilo moguce zato sto kad imate kontrakcije koje su jace od onih normalnih malih pripremnih koje mi ne treba da osjetimo puno, moze nastupiti porodjaj. A o mogucim ishodima bolje ne razmisljati. Meni doktor kaze da sam ja u 32 sedmici pa hajd, al sad u 24 sa bebom od 550g ne mora mi ni objasnjavati sta bi se desilo da nastupi porodjaj (ne daj Boze), mogu i sama zamisliti... Sve u svemu najbolje je na svaku imalo neobicnu reakciju u organizmu u stanju trudnoce odmah se uputiti u bolnicu pa cak i ako je bezveze niko vam ne smije prigovarati. Bolje nego da se kasnije pitate i lupate glavom o zid zasto niste nesto poduzele prije nego bude kasno... Malo sam opsirno napisala, izvinjavam se, a vi sad nastavite, ako imate kakvih osobnih iskustava ili nekog koga poznajete, bilo bi lijepo da to podijeleti sa nama, pa da prodiskutujemo o tome, jer su to zaista vrlo bitne pojave u trudnoci...
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Lejla » ned jan 07, 2007 11:00 am

lelana nemoj da te brinu komentari koji stizu "dobronamjerno" iz okoline :wink:
da sam slusala takve komentare moje 3 bebe sigurno do sad nebi bilo i davno bih prekinula ovu jako tesku trudnocu
ali ko ih sisa ja znam sebe i za sebe sam najpametnija :oops: :wink:
uoci Bajrama ja sam opet zavrsila kod svog ginica koji je bio tu vecer dezuran
dan-dva prije sam primjetila opet smedjkasti iscjedak i pritisak u donjem dijelu stomaka
nisu to bolovi nikakve vrste, vec onaj osjecaj kad ustanete hoce sve van i morate odmah u wc na partiju pi-pi
i pregledao me ultrazvucno i rekao da je s bebom sve uredu , cak sam je i ja vidjela kao i svaki put, nemam kontrakcija ali se posteljica spustila jako nisko
i ona mi pravi najvise problema
ali mi je isto tako rekao da se ne opterecavam time jer se posteljica krece kako beba raste i da se konacna dijagnoza postavlja tek u 32 sedmici
dobila sam apaurin od 2 mg 2x na dan i da nastavim sa dobrastonom
moram mirovati jer je trudnoca jako nisko
nije htio da me pregleda ginekoloski jer nije zelio da mi izazove jace krvarenej
sad samo moram mirovati i ici na cesce kontrole
naravno da sam se naslusala raznoraznih savjeta i cak mi je jedna dobronamjerna starija teta koja inace od jedne snahe iam 4 a od druge 2 unucadi savjetovale da cim se porodim podvezem jajnike i tako sprijecim "nezeljene" trudnoce :roll: :roll: :roll:
moj moto je slusaj svoje tijelo jer jedino ga ti najbolje razumijes i na najmanji signal neceg neobicnog potrazi savjet doktora
ma koliko to nama bezazleno izgledalo moze nedaj Boze biti katastrofalno

lelana cuvaj se i mazi pupu :) :wink:
Hamza 17.10.1994g
Lejla 19.03.2004g
Salih 18.06.2007g

Udruženje "DjeCa-dječije carstvo – Organizacija za zaštitu i sigurnost djece"
Lejla
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la modesti » ned jan 07, 2007 8:36 pm

Ja sam i u prvoj i u ovoj trdunoci imala kontrakcije na pocetku trudnoce (prvi dan izostanka menstruacije). Hitno doktoru koji me gleda ko budalu kad mu kazem da sam "danas trebala dobiti i test mi pokazao pozitivno". Medjutim, kad urade UZV vide prijetece krvarenje itd. Prepisu progesteron u obliku Utrogestana koji mi puno, puno pomaze (slican Dabrostonu), daju koju injekciju (u ovoj trudnoci sam dobila samo 1 bocu progesterona) i upute me na mirovanje. Sada sam skroz OK, 19. sedmica i sve je kako treba biti.

Medjutim, prije prve trudnoce sam imala spontani pobacaj na samom pocetku trudnoce (sada mi je jasno da je u pitanju ista stvar kao i sa svakom narednom trudnocom) jer me je doktorica nalijepila zasto sam joj tako radno dosla (menstruacija mi kasnila 5 dana, a ja imala grozne bolove). Vratila me kuci sa uputnicom za vadjenjem krvi bez komentara na bol... Dva dana nakon toga sam imala spontani za koji je ona kasnije tvrdila da je samo zakasnjela menstruacija... kobiva, ne znam nista, Clearblue test koji sam uradila kod kuce (4-5 puta u par dana) nije dovoljno pouzdan itd. A ja sam bila :cry: pa se nisam mogla ni posvadjati...
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Mai » uto jan 09, 2007 9:12 am

Evo, drago mi je da se i Lejla javila da znamo da je sve u redu :)
Ja sam pobornik teorije da se treba cuvati u trudnoci. Znam ja da je to normalno stanje zene i da vecina zena kroz trudnocu prodje kao od sale, medjutim, moje je misljenje da ne treba raditi stvari kao Lelana, npr. vuci kese 5-6 kg :shock: , iskreno, ja nisam (priznajem to je poslije krvarenja koje sam dobila) podigla nikad ni kilu. Sve kucne poslove tipa penjanja na stolicu sam ostavila po strani. Ti si, Lelana, maminoj dusi dala odlican savjet, a to je da za 20-30 maraka mozes naci zenu da ti uradi, znam da to nije to kao da ti uradis, i ja sam bila takva, ali to je sve za dobrobit tebe i tvoje bebice...Meni je bilo dosta sto se nerviram, pa nisam htjela jos i fizicki da se opterecavam. Vidjeces tek kad ako Bog da dodje beba, onda ces stvarno morati popustiti sto se tice ciscenja kuce. Ma znam da si ti to vec shvatila, ali eto da i ja nesto kazem kao jedna od onih kojima je doslo iz goozice (izvin'te na izrazu, ali tako je) u glavu.
Sto se tice apaurina, i ja sam ih nerado pocela piti, ali kako sam morala, nastavila sam i bilo je sve ok. Nije da ti savjetujem da pijes, ali ako vec pijes, nemoj se sekirati za nuspojave.
Lejla, i ja sam imala spustenu posteljicu, i krvarenja su mi bila od toga. Dobro sam se pricuvala (no sex, no drugs and rock&roll :lol: ) i posteljica se povukla...Bice i kod tebe tako, nadam se!
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la Lejla » uto jan 09, 2007 10:17 am

hvala vam na brizi za mene :wink:
danas ponovo idem na kontrolu kod svog doktora (oko 17.00) pa me uhvatila neka neobjasnjiva nervoza :cry:
samo bih plakala i svadjala se pa mi se zbog toga svi sklanjaju s puta
mora da hormoni cine svoje :evil: :roll:

a i nocas sam sanjala da sam rodila curicu :wink:
pa dal je to nagovjestaj ili nesto drugo vidjet cemo :oops: :)
toliko od mene za sad pa cu se javiti kad dodjem od doktora :)
Hamza 17.10.1994g
Lejla 19.03.2004g
Salih 18.06.2007g

Lejla
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Mai » uto jan 09, 2007 10:19 am

Sretno i javi se!
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la lelana » čet jan 25, 2007 11:18 pm

Evo maloprije sam popila jedan apaurin od 2 mg...Opet imam te lagane bolove, a s obzirom da mi je i sestra na psihofizickim pripremama za trudnice rekla isto sto i doktor, i jos jednoj trudnici koja je isto kao i ja imala te grceve, odnosno kontrakcije, bolje da popijem...Odugovlacila sam satima, al sam morala popiti...Vec me uhvatila panika...
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Mai » pet jan 26, 2007 8:46 am

Ne savjetujem te da pijes apaurine, ali ja sam ih pila 2x1 i sve je bilo ok. Uzimas li magnezij? Ako ne vidi s doktorom, on je isto dobra za opustanje misica materice. Ak ti odobri, uzmi onaj od dietfarma od 400 mg, on je najjaci.

Sretno, bice sve u redu s malom pisuljom!
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la Lejla » pet jan 26, 2007 10:26 am

evo mene s kontrole :wink:
s bebom sve uredu lijepo napreduje a posteljica se povukla skroz gore :wink: :)
e sad sto me brine on meni hoce da ukljuci prepar pa moram da vidim zasto to
jer nemam bolova i kontrakcija
a ako je samo zbog preventive najbolji prirodni prepar je magnezij
a ja znam kakve su nus pojave kod prepara jer sam ga pila prije 13 god i poslije imala komplikacija sa srcem i pritiskom
Hamza 17.10.1994g
Lejla 19.03.2004g
Salih 18.06.2007g

Lejla
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Mai » pet jan 26, 2007 10:39 am

Lejla, bas mi je drago. Jupi za posteljicu!
Ja sam pila pre-par dugo, srecom dobro sam ga podnosila...PIla sam i isoptin i apaurin s pre-parom. Malo su me drmale infuzije pre-para. Informisi se dobro, ja sam negdje procitala da je povucen s trzista, neko kaze zbog nus-pojava, neko zbog neucinkovitosti. Probaj naci proizvodjac je cini mi se Belupo.
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la BubaTruba » pet jan 26, 2007 11:03 am

Ja sam imala kontrakcije zadnja dva mjeseca trudnoće i to svakodnevno :roll: Jednostavno sam osjetila grčenje materice, ali nisam imala nikakvih bolova. Dobila sam terapiju: apaurin i buscopan za opuštanje mišića, ali mi ništa nije pomoglo (sada mi je žao što sam trovala Nedu :roll: )
Preporučili su mi mirovanje, ali sam ipak radila, i to dva dana pred porod :lol:
Kada bih bila u kući, onda bih legla i duboko disala, mada ni to nije baš pomagalo.
Eto mog iskustva :wink:
DETALJI IZ MOJE INTIME...

Mama male Nede Varje :)
SLIKE
BubaTruba
Beban
Beban

PostPostao/la omi » pet jan 26, 2007 11:44 am

Super lejla bas mi je drago da je sve ok!
omi
Moderator
Moderator

PostPostao/la Lejla » pet jan 26, 2007 12:09 pm

http://www.slobodnadalmacija.hr/20060208/novosti02.asp

evo sve o preparu i znam da je povucen s Hrvatskog trzista
ja sam ga pila i poslije poroda imala 2 blaza srcana udara
a pritisak mi se vise nikad nije stabilizovao
uvijek varira cak je visok cak je nizak
zato moram s doktorom popricati zasto mi ga daje
i dal bi mogli pokusati bez njega
jer sam prije 3 god iznijela rudnocu bez prepara :wink:
sinoc bih ja to rascistila s njim ali nisam mogla zbog Lejle
ona isla sa mnom na ultrazvuk
i sad samo prica kako beba ima lijepe oci i kako ima male rukice i nogice :love1: :love2:
a sve je sama skontala niko joj nista nije morao objasnjavati a doktor se samo cudio kako to ona vidi i prije njega :cheers: :lol:
a samo joj je pokazao kako kuca srce i sad ona svim aprica kako :baby: srce kaze "chui, chui, chui" :D
toliko za sad od nas pa se cujemo sa novim izvjestajem za 7 dana kad imam novu kontrolu :wave:
Hamza 17.10.1994g
Lejla 19.03.2004g
Salih 18.06.2007g

Lejla
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Mai » pet jan 26, 2007 1:25 pm

Ufff, pa ti si bas bila nadrljala....Sreca pa nisam ovo znala kad sam ga pila...

A Lejla, nemam rijeci...dusa draga, kako je ona sve to snimila.
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la lelana » pet jan 26, 2007 2:13 pm

Ma, imaju kontrakcije koje su normalne i javljaju se tokom cijele trudnoce, i ja to znam, al ove koje ja imam kad pocnu ne prestaju, i kako sam procitala da svaki bol u stomaku koji traje duze od 2 sata zahtijeva odlazak ljekaru, meni se bas ne ide svaki cas...S obzirom da je moj dr. Delic izgleda vrlo cijenjen i kad ga spomenem bilo gdje svi mi kazu da je on odlican doktor, a ija tako mislim, ne preostaje mi nista drugo nego da mu vjerujem...On zapravo nije od onih koji ti odmah daju lijekove, vec i sam zazire od toga, i meni uvijek govori da probam nesto drugo prirodnije da mi ne bi davao lijek... E onda mi je objasnio da vidi grceve na ultrazvuku, i da je sad prerano za porod, te je bolje popiti apaurin jer u toj dozi ne dopire do bebe nikako, a opusti matericu i smiri kontrakcije...Inace ako se ne smire na vrijeme i pojacaju se onda se nemogu zaustaviti i nastupa porod...E sad, u 30 i nekoj sedmici beba ipak ima kilazu, za razliku od 27 kad tezi manje od kilograma... Pa nemogu ni da razmisljam o tome...Odmah me uhvati panika...Inace, sinoc sam popila jedan apaurin tek oko 11, i kako grcevi nisu prestali ni do 2-3 sata, ja se premjestila u drugu sobu i odvalila plakati ko godina...Jedva sam se smirila...Da sacekam jos malo pa cu tek iduce sedmice akoBogda na kontrolu...
slika
lelana
Moderator
Moderator

Sljedeća

Natrag na 2 Tromjesjecje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.