Problemi u trudnoci

Sredina - Za mnoge najljepsi period trudnoce

Moderatori/ce: MalaPcela, DinKa, asja & amra

Problemi u trudnoci

PostPostao/la Mai » sub jan 06, 2007 9:28 pm

Za Lelanu pitanje: je li ti dr dao samo apaurine da pijes? Evo ovako ti je kod mene bilo: ja sam dobila kontrakcije u 22 sedmici i to mi je uticalo na skracenje grlica i dilataciju na Y (znaci iznutra se pocela otvarati i grlic izgleda bas kao Y). Na slijedecoj kontroli za 7 dana grlic se jos vise skratio, pa mi je dr preporucio cerclage, sto sam i uradila. Medjutim, ja sam uz apaurin pila i prepar za smirenje kontrakcija i isoptin za smanjenje efekta prepara (lupanje srca itd.), a uzimala sam i magnezij koji je dobar za opustanje misica. Nemoj da te sve ovo prepadne, evo ja sve to prosla, a vidi avatara :) , nego hocu da te napomenem na sta trebas obratiti paznju, ne znam jeli ti dr gledao grlic do sada i jeli ti ga gledao ovaj put, to je bas vazno.
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la lelana » sub jan 06, 2007 10:52 pm

A evo nisam vidjela tvoju temu pa sam otvorila novu doduse pod razlicitim naslovom al sad nek stoji. Dobar je naslov problemi u trudnoci jer ima i drugih problema osim kontrakcija. A sto se mene tice, Hvala Bogu, skroz sam zatvorena, ja ti to inace sama pitam doktora svaki put, inace je vrlo susretljiv i ima vremena za pacijente... Dakle, najvaznije je da nije u pitanju prijeteci pobacaj ili nesto slicno, pa se sad trebam samo malo vise pripaziti...Ne pijem nista vise osim apaurina, mada evo vec sam dva popila al opet imam te bolove. Pijem i brusnicu da cistim bakterije, a u ponedeljak cu raditi urin, pa cu znati vise, jer postoji mogucnost da se u trudnoci pokrene pijesak iz bubrega pa i to stvori bol. Inace istovremeno sam dobila i jake bolove u kicmi koji su trajali dan dva pa ih sad vise nemam...Muz me malo masirao. Takoder i beba moze biti u nezgodnom polozaju za nas, a da je njoj dobro. Inace moja je prije 3 sedmice bila okrenuta na zadak, a sad se vec okrenula u onaj polozaj gdje je glava dolje, sto je dobro, kaze doktor...Pritisak mi je nizak 105 sa 65 juce, maloprije 102 sa 64... Bolje nego visok, al sam zadnji put u nalazima imala povisen holesterol...S tim da su trigliceridi u normali... Doktor kaze od jaja. Iako ih ja ne jedem onako, unosim kroz kolace, pite i slicno...Je li neko od vas imao nizak pritisak i holesterol u trudnoci?
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la modesti » ned jan 07, 2007 8:27 pm

lelana je napisao/la: Je li neko od vas imao nizak pritisak i holesterol u trudnoci?

Inace imam nizak pritisak, a uvijek u trudnoci mi je 100/60, cesto i nizi. Zadnji pregled mi je bio 110/70, ali zato jer su me vagali prije toga :evil: i ustanovili da sam se za 4 sedmice udebljala 4 kg :oops:

Masnoce su mi niske (holesterol mi nikad nisu mjerili)- tj. na donjoj granici, secer takodjer na donjoj granici kad popijem kafu s secerom i mlijekom prije vadjenja krvi. I niko se ne sekira oko toga, pa ni ja.

Ako ti smeta nizak pritisak, kad osjetis da pada, lizni malo soli :wink: ili napravi sebi supu iz kesice. A za holesterol... ako nije puno preko granice ne sekiraj se (malo vodi racuna o tome sta jedes), a nakon trudnoce povedi racuna o holesterolu jer si mlada!
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la lelana » pon jan 08, 2007 1:25 am

Ma holesterol je samo malo povisen, nista strasno, mozda je sad u normali. Ionako moram raditi nalaze ponovo. Ja sam se tako u zadnje vrijeme udebljala par kilograma, u prosjeku po 800 grama sedmicno ( a normalno je 400 gr), al to zadnji mjesec i po. A prva 3 i po mjeseca dobila sam samo 1,4 kg. Doktor kaze da ako nastavim ovako da cu do kraja dobiti jos 20 kg. Ma sta me briga... Nek mi je beba dobro i zdravo, i nek normalno napreduje, a kilograme cemo topiti kasnije...Kome se ne svida nek me ne gleda...
Evo da vas jos nesto pitam. Naime zadnjih dana sam jako nervozna. Inace sam vrlo osjetljiva, a sad valjda jos vise, pa sam strasno tuzna kad ljudi oko mene ne vode racuna o tome da treba da pripaze sta pricaju i sta rade u mojoj blizini. Ako ne zbog mene onda zbog bebe u meni. A kad se rodi onda su svi tu da je gledaju i igraju se sa njom... Dok je u stomaku onda je ne paze... Tako ja zadnjih 5 dana stalno placem (al ono bas) i strah me je da ne naskodim bebi. Do prije tri dana bila je vrlo aktivna, a sad otkako imam ove bolove i pijem apaurine, skoro da je i ne osjetim. To me jos vise uspanici pa onda briznem u plac od straha... A vidjela sam je u petak na ultrazvuku... E jel se vam desavaju ili su vam se desavala takva raspolozenja?... I kako to rijesavate ili ste rijesile?

P.S. Mai, avatar ti je presladak :P :P
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la dida » pon jan 08, 2007 9:48 am

joj, lelana, i ja sam imala te uspone i padove u raspolozenju i to bez posebnog razloga. od euforije dobrog raspolozenja sve do crnih misli. onda danima budem "normalna".
dida
*teoretičarka*

PostPostao/la modesti » pon jan 08, 2007 10:00 am

lelana je napisao/la: Ja sam se tako u zadnje vrijeme udebljala par kilograma, u prosjeku po 800 grama sedmicno ( a normalno je 400 gr), al to zadnji mjesec i po. A prva 3 i po mjeseca dobila sam samo 1,4 kg.

I ja imam isti problem :lol: vec sam pocela skupljati dijete za period iza dojenja...

Sto se tice promjena raspolozenja- sve je normalno, hormoni te bubaju. Ako te sekiraju price iz okoline, reci im da malo ohanu sada i da vode racuna sta pricaju pred tobom. Ja u trudnoci postanem na bezobrazluk agresivna (valjda od testosterona u meni :D) pa na prvu loptu odigram jako burno (iako nisam takva po prirodi, prije da sam submisivna). Zato me valjda svi do 3. mjeseca popuste i ne ulaze sa mnom u prepirke :evil:
:wink:
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la modesti » pon jan 08, 2007 10:07 am

lelana je napisao/la:Tako ja zadnjih 5 dana stalno placem (al ono bas) i strah me je da ne naskodim bebi. Do prije tri dana bila je vrlo aktivna, a sad otkako imam ove bolove i pijem apaurine, skoro da je i ne osjetim. To me jos vise uspanici pa onda briznem u plac od straha... A vidjela sam je u petak na ultrazvuku...

Vjerovatno zato sto obracas sada vise paznje na pokrete bebe... Osluskujes je li sve OK, pa te panika uhvati ako ne osjetis bebicu sat vremena, osluskujes i sve tako. Ako te bas puca panika, otidji opet na UZV da se smiris. A probaj se malo opustiti. Rekla si da su ti bolovi prosli, eto- da nesto nije kako treba vjeruj, ni 20mg apaurina ti ne bi zaustavilo bolove... to su vjerovatno normalne kontrakcije od rastezanja materice kao sto si i sama skontala. Medjutim, prva ti je trudnoca i strah je prirodno veci. Lezi na lijevi bok, upali TV, gledaj neki glupi sit-com i opusti se. Mene je u 6. mjesecu sa prvim djetetom toliko znao "boliti stomak" da nisam mogla hodati... cucnem, sacekam da kontrakcija prodje i nastavim par koraka pa opet isto... a iz nekih glupih razloga nisam htjela piti apaurin ni prepar. Za koji dan ce to sve proci, vidjeces :wink:
M 2003.
A 2007.
modesti
Bebanolog
Bebanolog

PostPostao/la Mai » uto jan 09, 2007 9:00 am

Evo sad pokusavam da se sjetim sebe u trudnoci...Bila sam toliko isprepadana svime i svacime...plakala sam i ja dosta. Isla ginekologu i kad je vrijeme i kad nije. Izgleda da mi je to i valjalo, jer da sam zanemarila neke znakove, ko zna sta bi bilo.
Opustila sam se tek u devetom mjesecu...Sad mi je krivo sto nisam bila malo opustenija, ali ne moze covjek protiv sebe, narocito prva trudnoca. Ja bih citala i citala sve na internetu pa bi se onda isprepadaj, pa trci doktoru. Jednom mi je zabranio da surfam :) .
Ma, sve ce to proci, normalno je da te hormoni bubaju i da te sve dotice, cak i ono na sta prije ne bi obratila paznju. Budi bezobzirna prema svakome osim sebi i svakom daj do znanja sta ti smeta. A sto se tice pokreta bebice, potpisujem Modesti u potpunosti.
Pusa tebi i cuvaj se!
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la lelana » pet jan 26, 2007 3:05 pm

Jel neko od vas imao bakterije u urinu u trudnoci i da li ste pile antibiotike zbog toga? Ja sad pijem brusnicu pa cu za 10-tak dana opet vaditi nalaze, ako ih bude bilo onda mi je rekao da ce mi morati dati antibiotike :(
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Mai » pet jan 26, 2007 3:10 pm

Nisam u urinu, ja sam imala na nalazu vag. brisa, pa sam pila antibiotike. Znas li koja je bakterija u pitanju?
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la lelana » pet jan 26, 2007 3:16 pm

Neznam, samo ima dosta bakterija u urinu...Mislim da cu morati raditi urinokulturu da bi se znalo koja je pa da mi moze dati adekvatan antibiotik...
I nije ti to uzimanje antibiotika naskodilo?
slika
lelana
Moderator
Moderator

PostPostao/la Mai » pet jan 26, 2007 3:19 pm

Nije. Uzimala sam Zinat prema nalazu antibiogramu. Moja rodica ima e.coli, pa uzima isto Zinat prem antibiogramu. Po meni je to najbolje, otkriti koja je bestija i na sta reaguje...Ja sam se uspjesno rijesila stafilokoka i streptokoka.
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la Lejla » pet jan 26, 2007 6:35 pm

moja prijateljica je u prvoj trudnoci imala e.coli i ja sam joj rekla da proba s onim cajem za e.coli sto se kupi u apoteci
i ona je pila i uspjela se rijesiti bakterije :wink:
raspitajte se u apoteci o tom caju nije zgoreg ako ga trudnice smiju piti :wink:
a i brusnica je odlicna za mokracne puteve :)
Hamza 17.10.1994g
Lejla 19.03.2004g
Salih 18.06.2007g

Udruženje "DjeCa-dječije carstvo – Organizacija za zaštitu i sigurnost djece"
Lejla
Beban Senior
Beban Senior

PostPostao/la Mai » pon jan 29, 2007 9:08 am

Samo da javim: ova moja rodica se rijesila bakterije! Popila turu antibiotika, litre i litre caja i urin sterilan!
slika
Mai
*Počasna Strina Foruma*

PostPostao/la lillica1 » pon jan 29, 2007 11:17 am

POZDRAV
ja sam novi clan i znam kako se nositi sa problemima u trudnoci .U 21 sam nedjelji i dosad sam 3 dok promijenila,naslusala se prica i prica o kontrakcijama,bolovima u ledjima,pusenju,tabletama,stresu,kilogramima,bolnicama,cijenama poroda i pregleda...I stvarno neznam kako da ostanem pametna i izdrzim do kraja. Od svega navedenog imam po neki problem...POMOZITE I UTJESITE ME JER JE JEDINO OVDJE NORMALA :lol:
lillica1
Nova bebica
Nova bebica

Sljedeća

Natrag na 2 Tromjesjecje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.